Sıkça Sorulan Sorular

i-HealthFile nedir ?

i-HealthFile yepyeni bir internet sayfası ve internet servisinin adıdır. Bu site aracılığı ile hepimizin hayatını derinden etkileyen sağlık konuları hakkında yazılmış makaleleri bulabilecek, kendi sorunlarınızı forumda paylaşabileceksiniz. Eğer bir sağlık hizmetine gereksinim duyuyorsanız bulunduğunuz yerdeki hastanelerin, eczanelerin, ve ambulans servislerinin adreslerini, telefon ve faks numaralarını sitemizde bulabileceksiniz. Eğer istiyorsanız bazı hastanelerden online randevu da alabileceksiniz.

Bütün bu hizmetlerden daha önemli olarak, i-HealthFile size kendi sağlık bilgilerinizi saklamak, ihtiyacınız olduğunda bu bilgilere ulaşmanızı sağlamak ve istediğiniz kişilere bu bilgileri ulaştırmak olanağı sağlıyor. Sağlık bilgilerinizin düzenli bir şekilde saklanmasının sağlığınızın korunması, çocuklarınızın gelişimlerinin takip edilmesi yönünde çok büyük katkıları olacağını düşünüyoruz.

Bu hizmetler sizin için tamamen ücretsiz olacaktır. Siteye üye olurken sizden bir kullanıcı adı ve şifre yaratmanızı istiyoruz. Kullanıcı adı altında sağlık bilgilerinizi bize emanet ederken biz sizin gerçek kimlik bilgilerinizi bilmeyeceğiz. Sitemizde sağlık bilgilerinizi depolarken kişisel bilgilerinizin çalınması ve başkaları ile paylaşılması ihtimalinin olmamasının da sizin bu siteyi tercih etmenizi sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sitede olan değişiklikleri ve yeni özellikleri ayrıntılı olarak size duyurmaya devam edeceğiz. Sitemizden yararlanmanız dileği ile…

Niçin üye olmalıyım?

i-HealthFile’dan yararlanmak için öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Üyelik tamamen ücretsizdir. Üye olma ișlemi çok kısa bir sürede tamamlanabilmekte ve size ait bilgilerin kullanılmadığı bir süreçtir. Biz i-HeathFile’da sizin güvenliğinizin her şeyden daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle üyelik için sadece cinsiyetinizi ve yaşınızı kaydederek üyelik işlemini tamamlıyoruz. Bunun haricinde kendi seçtiğiniz bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekmektedir. Sonuçta biz sizi sizin yarattığınız kullanıcı adınız ile bileceğiz. Bildiğiniz gibi günümüzde kişisel bilgilerin internet sitelerindeki kişisel hesaplardan çalınması çok ciddi bir sorun halindedir. Biz bunu önlemek amacı ile sizin üyelik bilgileriniz içinde size ulaşılmasını sağlayacak hiçbir bilgi depolamayacak ve bu bilgileri başkaları ile paylaşmayacağız. Sizin kişisel bilgilerinizin korunmasi bizim bir numaralı görevimizdir.

Üyeliğinizi başlattıktan sonra sitedeki sağlık bilgileri içeren yazıları okuyabilir ve bunların kendi hesabınızda saklayabilirsiniz. Üyelik size site içindeki foruma katılma ve başkaları ile fikir alışverişinde bulunma şansı tanıyacaktır. Tabii üyeliğin sağladığı en önemli avantaj, kişisel sağlık bilgilerinizi saklayabileceğiniz modülleri kullanabilmenizdir. Bu modülleri üye olduktan sonra değerlendirip, hangilerine ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra seçtiğiniz modülleri kullanmaya başlayabilirsiniz

Nasıl üye olabilirim?

Üyelik yaş ve cinsiyet ayırımı olmaksızın herkese açıktır. Üyelik için ücret gerekmemektedir. Üye olabilmek için bir adet kullanıcı adı belirlemeniz ve bir şifre yaratmanız gerekmektedir. Bu aşama geçildikten sonra doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra sizin vereceğiniz e-posta adresine üyeliğinizin kabul edildiğine dair e-posta gönderilecektir. Gelen e-postadaki kabul ediyorum butonunu kliklemeniz ile üyeliginiz tamamlanmis olacaktir.

“Benim Sağlığım”a girince önce ne yapmalıyım?

“Benim Sağlığım”a girince, daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, cerrahiler, kullandığınız ilaçlar ve allerjiler listelenebilir. Bu hastalıkların listelenmesi gerek sizin sağlığınız gerek doktorunuzun bilgilendirilmesi açısından çok önemlidir. Yaptığınız liste ekranın sol yanında düzenli olarak bir takvimle birlikte görülecektir. Takvimdeki tarihin değiştirilmesi durumunda geriye dönük bir tarihteki listeye ulaşılabilmektedir. Girdiğiniz bilgilere ilave yapabilir, hatta yazdığınız maddeleri silebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ekranın sol tarafındaki "Tanılar", "Operasyonlar", "İlaçlar", "Alerjiler"e basarak bilgilerini girebilirsiniz.

Ailemdeki başka bir kişinin bilgilerini kendi üyeliğim altında saklayabilir miyim?

iHealthFile’daki dosya sistemi her aile üyesi için ayrı bir dosya açılması prensibine dayanmaktadır. Bu ilk üyelik kayıdı sırasında daha önce e-posta adresi olmayan aile bireyleri için bir e-posta adresi edinilmesini gerektirse de, uzun dönemde her bireyin ayrı dosyası olmasının belirgin güvenlik ve medikal faydaları olduğunu inanmaktayız. Üyenin kendisinin bilgilerini giremediği durumlarda (ör. küçük çocuklar, ileri yaşlılar) başka aile bireylerinin üyenin bilgilerini o kişinin kullanıcı adı ve şifresini kullanarak girmesi mümkündür.

Nasıl modül seçebilir ve kendi listeme ekleyebilirim?

Üye kendi bilgilerini girdikten sonra tarih bilgisinin hemen sağında olan "Modül Ekle" butonuna basarak yeni bir pencere açılmasını sağlayabilir. Bu pencere içinde üyenin kendi yaşına ve cinsiyetine göre seçebileceği modüller ikonlar halinde sıralanmış olarak görülecektir. İstenen modülün ikonunun kliklenmesi halinde o modül sizin dosyanıza eklenmiş olur. Modül ekleme penceresinin kapatılmasından sonra seçilmiş modüller kullanıma açık hale gelir.

Her modülü herkes seçebilir mi?

i-HealthFile’da sağlığınızın takibi amacı için çok sayıda modül olması planlanmıştır. Bu modüllerin bazıları çocuklar için bazıları da üyenin cinsiyetine göre o üyeye açık olacaktır. Üyelik sırasında alınan bilgiler (yaş ve cinsiyet) hangi modüllerin üyeye açık olacağını belirleyecektir.

Çocuk Gelişimi-1 ve Çocuk Gelişimi-2 modüllerini nasıl kullanırım?

Çocuk Gelişimi modülleri kliklenerek açıldığı zaman çocuk gelişimi için önemli olan sosyal ve fiziksel gelişim kriterlerinin listelenmiş olduğu görülecektir. Bu kriterler Amerikan Pediatri Akademisinin ve Türk Pediatri Derneğinin belirlemiş olduğu kriterlerden yararlanarak belirlenmistir. Listedeki her kriterin sağında bulunan “Benim Çocuğum Yapıyor” butonuna kliklendiğinde kriterin yanında çocuğun o andaki yaşı i-HealthFile tarafından hesaplanarak yazılacaktır. Çocuğun yapabildiği şeylerin zamanında kaydedilmesi bu hesaplamanın doğru yapılabilmesi açısından çok önemlidir. Listedeki kriterler, çocuğunuzun fiziksel gelişiminin muhtemel zamanlaması düşünülerek belirli yaş dönemlerine ayrılmıştır. Bu kriterlerde belirgin gecikme olması çocuğunuzun doktoru ile konuşulması gereken bir konu olabilir. Yaratılmış olan liste doktorunuza e-posta ile gönderilerek doktorunuzun haberdar olması, modül içindeki e-posta butonu kullanılarak yapılabilir.