Sivrisinek Alerjisi

07-11-2018 | Kategori: Çocuk Hastalıkları / Alerji ve Immunoloji

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Hemen herkes sivrisinek ısırıklarına karşı duyarlıdır. Ancak çoğu kişide ısırılan bölgede rahatsız edici bir kaşıntı ve hafif şişlik-kızarıklık dışında bir reaksiyon görülmez iken bazı duyarlı kişilerde sivrisineğin ısırdığı yerde saatler içinde geniş bir alanda şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ısı artışı, ağrı hatta içi su dolu kesecikler görülebilir. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Hemen herkes sivrisinek ısırıklarına karşı duyarlıdır. Ancak çoğu kişide ısırılan bölgede rahatsız edici bir kaşıntı ve hafif şişlik-kızarıklık dışında bir reaksiyon görülmez iken bazı duyarlı kişilerde sivrisineğin ısırdığı yerde saatler içinde geniş bir alanda şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ısı artışı, ağrı hatta içi su dolu kesecikler görülebilir. Bazen göze yakın bölgelerdeki ısırıklarda yüzün o tarafı tamamen şişebilir, göz kapanabilir. Genellikle sivrisinek ısırığı gözlenmediğinden bu reaksiyonlar diğer alerjik reaksiyonlarla veya enfeksiyonlarla  karışabilir. Nadiren daha yaygın alerjik reaksiyonlara hatta anaflaksi denilen nefes darlığı, tansiyon düşmesi, kendinden geçme gibi bulgularla giden ciddi tablolara neden olabilir.
  Sivrisinek alerjisinde reaksiyona neden olan proteinler sivrisineğin tükürüğünde yer alır. Kişinin duyarlı hale gelmesi için birçok kez ısırılması gerekir, aynı şekilde yıllar içinde sık sık ısırılan kişilerde bir süre sonra direnç gelişir ve reaksiyonlar hafifler. Bu nedenle en alevli bulgulara çoğunlukla çocukluk çağında rastlanır, erişkin yaşlarda azalır.

  Sivrisinek alerjisi bazen ailesel geçiş gösterir, ailenin birçok bireyinde çocukluk çağında görülebilir.

  Sivrisinek ısırıklarının çoğu gün batımı veya gün doğumu esnasında gerçekleşir. Kişinin vücut kokusu, terindeki kimyasal maddeler, nefesle verilen karbondioksit sivrisinekleri çeker. Bazı kan gruplarına (örneğin O grubu)sahip kişilerin sivrisinekler için daha cazip olduğuna dair de bazı yayınlar mevcuttur.

  Sivrisinek alerjisi için deri ve kan testleri mevcuttur ancak bunların güvenilirliği henüz tam değildir. Tanı daha çok klinik bulgularla konur.

  Önlem olarak özellikle sivrisineklerin yoğun olduğu bölgelerde bulunan kişilerin uzun kollu kıyafetler, pantolonlar, çorap ve şapka takmaları önerilir. Koyu renkli giysiler ısı tuttuğu ve sivrisinekleri çektiği için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. DEET içeren sivrisinek kovucular vücudun açıkta kalan bölgelerine uygulanabilir. Citronella kokulu mumlar dış ortamlarda yakıldığında bir miktar sivrisinekleri ortamdan uzak tutabilmektedirler.

  Tedavi amaçlı olarak ısırılan bölgeye düşük kortizonlu kremler, kaşıntı giderici jeller sürülebilir. O bölgeye yapılan soğuk uygulama lokal yakınmaları bir miktar azaltır. Ağızdan antihistaminikli ilaçlar alınabilir. Anaflaksi denilen ciddi alerjik reaksiyonu olan kişilerin mutlaka bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeleri ve epinefrin içeren otoenjektörleri yanlarında taşımaları gereklidir.
   
   
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. SAĞLIKLA İLGİLİ EN DOĞRU BİLGİ VE ÖNERİLER SİZE DOKTORUNUZ TARAFINDAN VERİLECEKTİR

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam