2017 Influenza (GRİP) Aşısı-CDC Önerileri

25-04-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Kendinizi ve ailenizi gripten korumanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı her tür üst solunum yolu enfeksiyonundan korumaz, aşının amacı komplikasyon riski yüksek olan influenza tarzı gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktır. 2017 yılında Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışma grip aşısının çocukların gripten ölme riskini belirgin olarak azalttığını göstermiştir. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Kendinizi ve ailenizi gripten korumanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı her tür üst solunum yolu enfeksiyonundan korumaz, aşının amacı komplikasyon riski yüksek olan influenza tarzı gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktır. 2017 yılında Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışma grip aşısının çocukların gripten ölme riskini belirgin olarak azalttığını göstermiştir. Grip virüsleri sürekli olarak kendilerini değiştirirler. Grip aşılarının içeriği de her sene o sene salgın yapacağı düşünülen virüse göre ayarlanarak değiştirilmektedir, ayrıca grip aşıları uzun süreli bağışıklık bırakmadıklarından benzer virüsler için de her sene yeniden aşılanmak gerekmektedir.
  2017-18 sezonu için öneriler:
  Bu sezon sadece enjeksiyonla verilen aşılar önerilmektedir. Bazı grip aşıları 3 bazıları 4 farklı çeşitteki grip virüslerine karşı geliştirilmişlerdir.
  3’lü aşılarda şu virüsler bulunur:
  -A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virüs
  -A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virüs
  -B/Brisbane/60/2008-like (B/Victoria lineage) virüs
  4’lü aşılarda bunlara ilave olarak
  -B/Phuket/3073/2013-like (B/Yamagata lineage) virüs bulunur.
      •    Grip aşısı grip salgını başlamadan yapılmalıdır. Grip salgını çoğunlukla Ekim Kasım ayları gibi başlar, Aralık-Şubat ayları arasında pik yapar, Mayıs ayına kadar sürebilir.Bu nedenle aşı için en uygun zaman erken sonbahar aylarıdır-en ideali Ekim sonuna kadar aşılanmaktır.  Ancak daha sonra da aşılama yapılabilir, sağlanan her düzeyde bağışıklık hastalık riskini azaltır. Aşı, yapıldıktan 2 hafta sonra korumaya başlar.
      •    Grip aşısı 6 aylıktan itibaren yapılabilir. 6 ay ile 8 yaş arasında, daha önce hiç aşılanmamış çocuklara 28 gün ara ile 2 doz aşı gerekir. Hiç grip aşısı olmamış 35 aydan küçük çocuklara yarım doz (0.25 ml) aşının iki kez yapılması gerekebilir; 35 aydan büyük çocuklara 0.5 ml yani tam doz aşı 2 kez önerilir.
      •    Grip aşısı 6 aydan büyük herkese her sene önerilir, özellikle gribal enfeksiyona bağlı komplikasyon riski yüksek olan 2 yaşın altındaki çocuklara, 65 yaş ve üstündeki erişkinlere, astım-kalp hastalığı-diabet gibi kronik hastalığı olanlara ve hamilelere öncelikle önerilir.
      •    Hamileler lisanslı, enjeksiyon olarak yapılan herhangi bir grip aşısını olabilirler. Hamileliğinin herhangi bir döneminde yapılmasında sakınca yoktur.
      •    Aşı yan etkisi olarak ateş, halsizlik, kas ağrıları görülebilir. Bunlar genellikle hafif olup 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer.  Guillain-Barre sendromu (GBS)öyküsü olan kişilerde bu hastalığın tekrarlama riski böyle bir hastalığı geçirmemiş birine oranla daha yüksektir. Dolayısı ile GBS tanısı almış bir kişinin influenza aşısı sonrasında tesadüfi olarak da semptomlarında artış görülebilir; yine de bu hastalığı geçirmiş olan kişilerin grip aşısını doktorlarına danışarak yaptırmaları önerilir. Yumurta alerjisi olanların grip aşısı yaptırmalarında genelde bir sakınca yoktur ancak yumurta ile ölümcül reaksiyon öyküsü olanların grip aşısını mutlaka bir doktor kontrolünde yaptırmaları önerilir.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam