Çocuk Hastalıkları

  • iHealth

    2017 Influenza (GRİP) Aşısı-CDC Önerileri

    25-04-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Kendinizi ve ailenizi gripten korumanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı her tür üst solunum yolu enfeksiyonundan korumaz, aşının amacı komplikasyon riski yüksek olan influenza tarzı gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktır. 2017 yılında Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışma grip aşısının çocukların gripten ölme riskini belirgin olarak azalttığını göstermiştir. . . .


  • iHealth

    Sivrisinek Alerjisi

    07-11-2018 | Kategori: Çocuk Hastalıkları / Alerji ve Immunoloji

    Hemen herkes sivrisinek ısırıklarına karşı duyarlıdır. Ancak çoğu kişide ısırılan bölgede rahatsız edici bir kaşıntı ve hafif şişlik-kızarıklık dışında bir reaksiyon görülmez iken bazı duyarlı kişilerde sivrisineğin ısırdığı yerde saatler içinde geniş bir alanda şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ısı artışı, ağrı hatta içi su dolu kesecikler görülebilir. . . .


  • iHealth

    Domuz Gribi

    01-07-2018 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Domuz gribi Influenza A tipi H1N1 virüsünün neden olduğu gribal bir enfeksiyondur. Domuz gribi adı bu viral enfeksiyona domuzların da yakalanması nedeni ile verilmiş olup asıl geçiş insandan insana damlacık enfeksiyonları iledir. Domuz gribi domuz içeren gıdaların tüketilmesi ile bulaşmaz. Hasta kişinin burun akıntısı gibi sekresyonlarına veya hastanın kısa süre önce temas ettiği yüzeye temasla geçer. . . .


  • iHealth

    Zika Virüs

    29-06-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Zika virüs sivrisinekler tarafından taşınan sarı humma ve batı nil virüsüne benzeyen bir virüstür. Virüsü alan sivrisineğin bulaştırıcı hale gelmesi yaklaşık 4 gün sürmektedir. Zika virüs enfeksiyonu genelde cilt döküntüleri, yorgunluk ve başağrıları yapabilir. . . .


  • iHealth

    HIV Enfeksiyonları

    14-04-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    HIV (Human Immunodeficiency Virus) kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV enfeksiyonu tedavi edilmediği taktirde bağışıklık sistemini tamamen iflas ettirir ve AIDS'e  (Acquired Immunodeficiency Syndrome) dönüşür.  HIV en sık, hasta olan kişi ile korunmasız yapılan seks sonucu alınır. Ancak hasta kanı ile temas sonucu da bulaşabilir. . . .


  • iHealth

    Astım - KOAH Overlap Sendromu (ACOS)

    05-04-2018 | Kategori: Göğüs Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Astım ataklar halinde gelen nefes darlığı, göğüste daralma hissi, öksürük ve wheezing olarak bilinen göğüste hışıltı ile giden, gerek büyük gerekse küçük hava yollarını etkileyen ve enflamasyon ile karakterize bir hastalıktır. Hava yollarında genellikle kas spazmına bağlı geçici bir tıkanıklık söz konusudur. . . .


  • iHealth

    Kene Isırığı

    13-02-2018 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Keneler ağaçlık alanlarda, uzun çimenlerin, yere düşmüş yaprakların veya çalıların arasında bulunur, buralarda yürüyen insanların veya hayvanların örneğin köpeklerin cildine tutunabilirler. Çoğunlukla vücudun sıcak ve nemli bölgelerini severler; sıklıkla koltukaltı, saçlı deri ve kasık alanlarında bulunurlar. Kenenin yapışması ve kan emmesi genellikle ağrısızdı, fark edilmez. . . .


  • iHealth

    Alt Islatma - Enürezis

    20-05-2017 | Kategori: Çocuk Hastalıkları / Üroloji

    Enürezis,  5 yaşından büyük çocukların istem dışı olarak altlarına idrar kaçırmalarına verilen isimdir. Çocukluk çağının sık rastlanılan problemlerindendir.  Erkek çocuklarında kızlardan daha sıktır. 7-10 yaş arası erkek çocuklarının %7-9’unda, kızların ise %3-6’sında görülür. . . .


  • iHealth

    Çocukluklarda Obstrüktif Uyku Apnesi Ve Adenotonsillektomi (Bademcik Ve Geniz Etinin Alınması)

    21-11-2016 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Obstrüktif uyku apnesi çocukluk çağının sık karşılaşılan problemlerinden biridir. Çocukların yaklaşık %1-5’inde uyku apnesi bulunur. Obstrüktif uyku apnesi olan çocuklarda uyku esnasında üst solunum yollarında kısmi veya tam kapanma olur, çocuğun normal soluk alıp verişi ve uyku düzeni bozulur. Tedavi edilmediği taktirde çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

    Uyku apnesi olan hemen her çocuk horlar ancak her horlama uyku apnesi belirtisi değildir. . . .


  • iHealth

    Yenidoğmuş Bebeklerde Deri Döküntüleri Ve Lekeleri

    09-07-2016 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Yenidoğan bebeğin derisi genellikle vernix caseosa denilen yağlı, beyaz bir madde ile kaplıdır. Ciltte bir süre sonra hafif bir kuruma ve soyulma görülür. El ve ayaklarda hafif morarmalar görülebilir. Bunların dışında yenidoğan bebeklerde görülebilen cilt döküntüleri ve lekeleri şunlardır:

    Cutis Marmorata: Vücutta, kol ve bacaklarda görülen ağ şeklinde kızarıklıklardır. . . .


  • iHealth

    ADHD (Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite)

    04-06-2016 | Kategori: Çocuk Hastalıkları / Psikoloji

    ADHD yaşa uygun olmayan dikkat dağınıklığı (dikkatini toplamada ve sürdürmede zorluk), hareketleri kontrol altına alma güçlüğü ve yaşa uygun olmayan davranış biçimi ile karakterize bir bozukluk olup çocukların yaklaşık %8-12’sini etkiler.
    Genellikle erken yaşlarda başlar ve sıklıkla yaşam boyu devam eder. . . .


  • iHealth

    Çocuklarda Karın Ağrısı

    02-05-2016 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Hemen her çocuk yaşamının bir döneminde karın ağrısından yakınır. Çoğu zaman altta yatan önemli bir medikal problem bulunmaz. Karın ağrıları genel tanım olarak fonksiyonel ve organik olarak ikiye ayırılabilirler. Fonksiyonel karın ağrısında altta yatan anatomik bir anormallik, barsakta hasar veya enflamasyon gibi bir neden bulunmaz. Genellikle okul çağı çocuklarında veya adolesan yaştakilerde görülür. . . .


  • iHealth

    Çocuklar Ve Televizyon Seyretme

    08-03-2013 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Son yıllarda çocuklara yönelik televizyon programlarında, DVD’lerde, dijital oyunlarda bir patlama yaşanmaktadır. Bu market büyüdükçe özellikle 0-18 ay arası çok küçük çocuklara yönelik media reklamlarında belirgin bir artış vardır. Bu reklamların büyük bir kısmı bu tip programların veya oyunların çocukta motor gelişimi, konuşma yeteneğini veya zihinsel gelişimi artırdığı iddialarında bulunmaktadır. . . .


  • iHealth

    Gıda Alerjileri

    25-02-2013 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Gıda alerjileri son yıllarda artış gösteren ve üzerinde çok konuşulan bir sağlık problemidir. Şüpheli gıdanın alınmasını takiben oluşan ve vücudun bağışıklık sistemi tarafından düzenlenen reaksiyonları anlatmak için kullanılır. Bu anlamda “gıda” insanın yiyecek olarak kullandığı her tür maddeyi içerir. Ağızdan alınmakla beraber, sadece ilaç olarak kullanılan maddeler, tütün maddeleri ve kozmetikler bu tanım dışındadır. . . .


  • iHealth

    Bebek ve Çocuk Araba Koltukları

    21-01-2013 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    4 yaş ve üstündeki çocuklarda trafik kazaları önemli ölüm nedenleri arasında olmaya devam etmektedir. Çocukların arabada kucakta seyahat etmeleri doğru değildir. Ne kadar sıkı tutarsanız tutun kaza esnasında çocuk kucağınızdan fırlayacaktır. Sadece 30 km hızla giden bir arabada kaza esnasında bağlı olmayan bir çocuk vücut ağırlığının 30-60 katı bir hızla öne doğru fırlar. . . .


  • iHealth

    Çocukluk Çağının Uyku Problemleri

    19-01-2013 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Yeterli uykunun alınamaması çocukta konsantrasyon bozukluklarına, el becerilerinde düşmeye, sinirlilik haline neden olabilir, okul başarısını etkileyebilir. Ayrıca obeziteye, kazalara eğilime, hatta depresyona yol açabilir. Bu nedenle uyku önemli bir sağlık konusudur.

    Sağlıklı bebekler günün yaklaşık 15 saatini uyuyarak geçirirler. (0-3 ay arası 16-20 saat) . . . .


  • iHealth

    Bebeklerde Tamamlayıcı Beslenme - Ek Gıda

    11-01-2013 | Kategori: Çocuk Hastalıkları

    Yaşamın ilk yılı büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde büyüme ve gelişmeyi destekleyen en önemli etken ise beslenmedir. Hangi besinler, ne zaman, ne miktarda ve hangi kıvamda bebeğiniz için uygundur? Bebeğinizin ilk yıl beslenmesi neden önemlidir?

    Tamamlayıcı besinlere ne zaman başlanmalıdır? Bu ve benzeri birçok soru tamamlayıcı beslenmeye hazırlanan tüm annelerin cevap aradığı sorulardır. . . .


  • iHealth

    Kızamık Hastalığı

    06-01-2013 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları / Koruyucu Sağlık

    Kızamık, Paramiksovirüs grubundan bir RNA virüsü olan Measles (Kızamık) virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Sadece insanlarda hastalığa neden olur ve kişiden kişiye damlacık enfeksiyonu şeklinde yakın temasla veya hava yolu ile bulaşır.

    Kızamık aşısının rutin uygulanmasından önceki dönemlerde daha çok okul öncesi ve okul çağı çocuklarında görülen kızamık hastalığı, rutin aşı uygulaması ile birlikte belirgin azalma göstermektedir. . . .


  • iHealth

    Çocuklarda Ateş

    25-12-2012 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Çocukların doktora götürülme nedenlerinin yaklaşık 1/3’ünde, acile başvuran çocuk hastaların ise %10-20’sinde ateş ve ateşli hastalıklar bulunur. Vücut ısısının rektal yolla ölçümü sonrası 380C veya üstünde bulunması ateş olarak tanımlanır. Ateş çocukta halsizlik, terleme, mızmızlık, iştahsızlık yapar bu da anne ve babada anksiyeteye neden olur halbuki ateş nadiren ciddi bir olayın işaretidir. . . .


  • iHealth

    Çocuklarda Tekrarlayan Bronşiolit-Hışıltılı Çocuk

    02-11-2012 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

    Hışıltının (wheezing) klasik tarifi, solunumun ekspirasyon (soluk verme) aşamasında duyulan, alt havayollarından kaynaklanan, müzikal özellikli tiz sestir. Solunum esnasında duyulan diğer seslerle karışabilir. Özellikle stridor denilen ve üst hava yolları kaynaklı, soluk alış esnasında oluşan solunum sesi sıklıkla wheezing olarak algılanabilir. Bu nedenle hışıltılı solunumun ayırıcı tanısının yapılabilmesi için öncelikle söz konusu sesin iyi tanımlanması gerekir. . . .


iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam