Domuz Gribi

01-07-2018 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Domuz gribi Influenza A tipi H1N1 virüsünün neden olduğu gribal bir enfeksiyondur. Domuz gribi adı bu viral enfeksiyona domuzların da yakalanması nedeni ile verilmiş olup asıl geçiş insandan insana damlacık enfeksiyonları iledir. Domuz gribi domuz içeren gıdaların tüketilmesi ile bulaşmaz. Hasta kişinin burun akıntısı gibi sekresyonlarına veya hastanın kısa süre önce temas ettiği yüzeye temasla geçer. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Domuz gribi Influenza A tipi H1N1 virüsünün neden olduğu gribal bir enfeksiyondur. Domuz gribi adı bu viral enfeksiyona domuzların da yakalanması nedeni ile verilmiş olup asıl geçiş insandan insana damlacık enfeksiyonları iledir. Domuz gribi domuz içeren gıdaların tüketilmesi ile bulaşmaz. Hasta kişinin burun akıntısı gibi sekresyonlarına veya hastanın kısa süre önce temas ettiği yüzeye temasla geçer.  Bulaşıcılık hastalık bulguları çıkmadan yaklaşık 1 gün önce başlar ve sonraki 7-10 gün devam eder. Çocuklarda bulaşıcılık süresi erişkinlerden daha uzundur. Bulaşmanın önlenmesi için hasta kişinin hapşırır ve öksürürken  ağzını-burnunu mendille kapaması ve sonrasında mendili çöpe atması, ellerini su ve sabun ile yıkaması veya alkol içeren dezenfektanlarla temizlemesi, hastalık geçene kadar işe veya okula gitmemesi önerilir.
   
  Domuz gribi diğer gribal enfeksiyonlar gibi ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, titreme ve halsizlik yapar ancak bu enfeksiyonda mide bulantısı, kusma, karın ağrısı daha sık görülebilir. Pnömoni (zatürre), solunum sıkıntısı, astım bulgularında artışa neden olabilir.
   
  Klinik olarak domuz gribini diğer tip viral gribal enfeksiyonlardan ayırt etmek zordur. Burun sürüntüsünden alınan materyalde hastalığın H1N1’inde dahil olduğu Influenza A tipi bir virüs olup olmadığına bakılabilir. 10’dan fazla çeşitte çabuk influenza testi bulunmaktadır. Bunların sonuçları genellikle 30 dakikada çıkar.  Bu testlerin bazıları hem Influenza A hem Influenza B enfeksiyonuna bakarken, bazıları bu ikisi arasındaki ayırımı yapamaz. Bu testlerin duyarlılıkları %50-70 arasındadır, yani negatif çıkması hastalığın olmadığı anlamına gelmez, pozitif testlerin güvenilirliği ise %90-95 civarındadır.  Kan testleri rutin uygulamada önerilmemektedir.
   
  Yüksek riskli kişilerde örneğin
  Hamilelerde,
  5 yaşından küçük çocuklarda,
  65 yaşından büyük erişkinlerde,
  Şeker hastalığı-astım gibi kronik hastalığı olanlarda,
  Aspirin kullanması gereken 18 yaş altı çocuklarda,
  Bağışıklık sistemi HIV gibi nedenlerle veya kanser tedavisi gibi nedenlerle düşük olanlarda
  test sonuçları beklenmeksizin H1N1 şüphelenilen kişinin tedavisi önerilmektedir.
   
  Tedavide Oseltamivir, Peramivir, Zanamivir içeren antiviral ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar hastalık başladıktan sonra 48 içinde başlanırsa hatta ne kadar erken alınırsa o kadar çok işe yararlar. Antibiyotikler, pnömoni gibi başka bir nedenle doktor tarafından önerilmedikçe kullanılmamalıdır, çünkü domuz gribi bakteri değil virüs hastalığıdır, antibiyotikler işe yaramaz. Gribal enfeksiyonun ateş, kas ağrısı, burun akıntısı gibi diğer semptomları için ağrı kesiciler, burun spreyleri gibi semptom giderici ilaçlar kullanılabilir.
   
  Mevsimsel grip aşılarının içinde H1N1 virüs aşısı da bulunmakta olup enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu aşılanmaktır.
   
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam