HIV Enfeksiyonları

14-04-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  HIV (Human Immunodeficiency Virus) kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV enfeksiyonu tedavi edilmediği taktirde bağışıklık sistemini tamamen iflas ettirir ve AIDS'e  (Acquired Immunodeficiency Syndrome) dönüşür.  HIV en sık, hasta olan kişi ile korunmasız yapılan seks sonucu alınır. Ancak hasta kanı ile temas sonucu da bulaşabilir. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  HIV (Human Immunodeficiency Virus) kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV enfeksiyonu tedavi edilmediği taktirde bağışıklık sistemini tamamen iflas ettirir ve AIDS'e  (Acquired Immunodeficiency Syndrome) dönüşür.  HIV en sık, hasta olan kişi ile korunmasız yapılan seks sonucu alınır. Ancak hasta kanı ile temas sonucu da bulaşabilir. HIV pozitif kadınlar hamilelik esnasında veya emzirme döneminde bebeklerine enfeksiyonu geçirebilirler.  HIV enfeksiyonunun alınımından AIDS'in gelişimine kadar geçen süre kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 11 yıldır. HIV tanısı kandan bakılan ve HIV-1 ve HIV-2 virüslerine yönelik antikor testleri ile veya RNA testleri ile konur. HIV antikorları %95 kişide enfeksiyonun alınmasından sonraki 3 ay içinde pozitifleşir. Yakın zamanda enfekte olduğu düşünülen ve antikor testleri negatif gelmiş kişilere RNA testleri ile tanı konulabilir.

  HIV enfeksiyonlarının büyük kısmı Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde HIV-1 virüse bağlıdır. Batı Afrika ve Portekiz gibi bazı Avrupa ülkelerinde ise HIV-2'ye bağlı enfeksiyonlara daha sık rastlanır.

  HIV enfeksiyonu alındıktan kısa süre sonra, genellikle ilk birkaç haftada, henüz HIV tarama testleri pozitifleşmemişken, “akut retroviral sendrom” denilen klinik bulgular gelişir. Bunlar ateş, kırıklık, lenf düğümlerinde büyüme ve deri döküntüleri gibi özgün olmayan bulgulardır. Tanı için bu dönemde RNA testi yapmak gerekebilir. Bu dönem kişinin HIV enfeksiyonunu başkalarına geçirme riskinin en yüksek olduğu dönemdir. HIV tarama testleri pozitif gelen kişilere tanı koymadan önce mutlaka diğer destekleyici testler de yapılmalıdır. HIV pozitif olan kişiler cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar yönünden de araştırılmalıdır.

  HIV enfeksiyonu tanısı yeni konulmuş kişilerde bile enfeksiyon yeni olmayabilir. Bu nedenle bu kişiler ileri HIV enfeksiyonu bulguları yönünden de uyarılmalıdır. Bunlar arasında ateş, kilo kaybı, diyare, öksürük, nefes darlığı, ve ağızda pamukçuk enfeksiyonu sayılabilir.

  HIV tanısı alan kişi, vakit geçirilmeden, HIV tedavisi konusunda deneyimli bir kliniğe sevk edilmelidir.

  HIV enfeksiyonu tanısı almış kişiler, partnerlerini de uyarmak konusunda öğütlenmelidirler.  Bu uyarı sadece cinsel ilişki kurdukları kişileri değil, uyuşturucu bağımlıları için enjektör paylaştıkları kişileri de kapsar.

  HIV pozitif olan hamile kadınlar tedavi edilmedikleri taktirde bebeklerinde HIV enfeksiyonu olması riski %15-%25 arasındadır. Ayrıca %12-14% bebek de emzirme sırasında enfeksiyonu alırlar.  Hamilelikte annenin tedavi edilmesi ve doğumun sezaryen yolu ile yapılması ayrıca bebeğin emzirilmemesi ile anneden bebeğe enfeksiyonun bulaşma riski %2'nin altına indirilebilir. Anneden bebeğe antikor geçişi olduğundan HIV pozitif anneden doğan bebeklerde enfeksiyon olmasa bile antikor testleri pozitif olabilir. 18 ayın altındaki bebeklerde tanı HIV  plazma RNA testi ile konulabilir.

  HIV enfeksiyonunun kesin tedavisi yoktur ancak bu enfeksiyonu kontrol altında tutan çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçları düzenli kullanan kişiler uzun yıllar hastalık belirtisi olmaksızın yaşayabilirler.
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ.  YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam