Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Zika virüs sivrisinekler tarafından taşınan sarı humma ve batı nil virüsüne benzeyen bir virüstür. Virüsü alan sivrisineğin bulaştırıcı hale gelmesi yaklaşık 4 gün sürmektedir. Zika virüs enfeksiyonu genelde cilt döküntüleri, yorgunluk ve başağrıları yapabilir. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Zika virüs sivrisinekler tarafından taşınan sarı humma ve batı nil virüsüne benzeyen bir virüstür. Virüsü alan sivrisineğin bulaştırıcı hale gelmesi yaklaşık 4 gün sürmektedir. Zika virüs enfeksiyonu genelde cilt döküntüleri, yorgunluk ve başağrıları yapabilir. Zika virüs enfeksiyonunun hamilelerde doğan çocukların mikrosefali adı verilen ve kafatasının normalden küçük olması ile ortaya çıkan bir tabloya yol açtığı düşünülmektedir. Mikrosefalinin Zika virüs yüzünden olduğu kesinleşmemesine rağmen bu konu ile ilgilenen birçok uzman bu ilişkinin olduğunu düşünmektedir. Brezilya'da mikrosefali vakalarının artması hamile kadınların Zika virüs ile olan enfeksiyonlarına bağlanmıştır.
   
  Zika virüs ilk olarak 1947 yılında Uganda'da Zika ormanlarında keşfedilmiş olmasına, Afrika ve Asya'da olduğu bilinmesine rağmen daha önceleri batı hemisferde bir hastalığa yol açtığı bilinmemektedir. Hastalığın geçtiğimiz Mayıs ayında Brezilya'da görülmeye başlaması da bu konu ile ilgilenen uzmanları şaşırtmıştır. Zika virüsün maymunlar haricinde bilinen deney hayvanlarında enfeksiyona yol açmaması, bu virüs ve yol açtığı enfeksiyonlar hakkında çok fazla bilgi olmamasına neden olmaktadır.
   
  Zika virüs daha önce de bahsettiğimiz gibi sivrisinekler tarafından yayılmaktadır. Bu virüsü yaydığı bilinen sivrisinek tipi Aedes grubudur. Bu grubun üyesi olan Aedes aegypti Orta Amerika'da bulunmakta, fakat sıcak havalar sırasında Kuzey Amerika'ya da çıkabilmektedir. Yine aynı gruptan Aedes albopictus'da bu virüsü yayabilmektedir.
   
  Zika virüsünün mikrosefsaliye ve beyin hasarına nasıl neden olduğu bilinmemektedir. Brezilya'da son zamanlarda görülen mikrosefali vakalarındaki artış ve bu bebeklerin annelerinde görülen Zika virüs mikrosefali ile virüs arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir.
   
  Zika virüs enfeksiyonlari özellikle Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika'da görülmüştür. Çok yeni olarak Danimarka'da bildirilmiş iki adet Zika virüs vakası vardır. Hamile kadınların mecbur kalmadıkça yukarıda belirtilen bölgelere seyahat etmemesi gerektiği Dünya Sağlık Teşkilatı ve Amerikan Center For Disease Control (CDC) tarafından önerilmiştir.
   
  Zika virüs bulaşan kişilerden her beş kişiden birinde hastalık belirtileri oluşmaktadır. Çok sık görülen bir hastalık olmadığı için Zika virüs için hastanelerde uygulanan bir test methodu yoktur. Hasta olduğundan şüphelenilen kişilerin kan örneklerinin bu alanda uzmanlaşmış merkezlere gönderilmesi gerekmektedir. Şu anda Amerikan CDC merkezi hastalığın yaygın olduğu bölgeleri ziyaret eden hamile kadınların Zika virüs için test edilmelerini önermektedir. Uzmanlar bu önerinin hastalıkla ilgili daha fazla bilgi edinildikçe, daha spesifik bir grup hamile kadın için geçerli olacağını söylemektedirler. Bilindiği kadarı ile bazı firmalar Zika virüse tanı koymak için test geliştirmeye çalışmaktadırlar. Yine Zika virüs için yüksek risk taşıdığı düşünülen hamile kadınlarda amniosentez uygulanması gerekebilir. Hamilelik döneminde yapılan ultrason ile ikinci trimesterin sonuna doğru mikrosefali tanısı konulabilir.
   
  Hamileliğin ilk trimesterinde alınan virüsün daha tehlikeli olduğu düşünülmekte olmasına rağmen uzmanlar virüsün plasentayı nasıl geçtiğini bilmemektedirler.
   
  Konunun uzmanları hamilelik döneminde hastalığın yaygın olduğu bölgeyi ziyaret eden hamile kadınların doğurduğu bebeklerin mikrosefali ile doğmamışlarsa bile Zika virüs için test edilmeleri gerektiğini söylemekteler. Bunun nedeni de bu virüsün mikrosefali haricinde görme ve işitme kayıplarına yol açabiliyor olmasıdır.
   
  CDC, Zika virüs için bir antivirüs ilaç önermemektedir. Hasta olduğu belirlenen kişilere destek tedavi önerilmektedir. Amerikan National Institute of Allergy and Infectious Diseases adlı organizasyon Zika virüsü için aşı üzerinde çalıştıklarını kısa süre önce açıkladı.
   
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam