Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

 • iHealth

  Yüksek Kan Kolesterolü Tedavi Önerileri

  25-12-2017 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Amerikan Kardiyoloji Derneği yeni kolesterol tedavi önerilerini yayınlamıştır. Yeni önerilere göre statinler olarak anılan 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme A (HMG-CoA) redüktaz inhibitörlerinin kullanımı 4 ana grup hasta için yarar sağlamaktadır.
   
  Bu  gruplar şunlardır:
   
  1. . . .


 • iHealth

  Diabet - Şeker Hastalığı

  15-02-2017 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar / Diyabet

  Tip 2 diabet genellikle orta yaşlarda tanı konulan kompleks bir hastalık olup pankreastan insülin salgılanmasında veya insülinin organlar üzerindeki etkisine direnç oluşmasından kaynaklanır. İnsülinin karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmaları üzerine etkisi vardır. Kan şekerinde yükselme, aşırı idrar yapma, aşırı su içme, kilo kaybı, karın ağrısı, halsizlik, bazen de aşırı iştah ve bulanık görme ile kendini gösterebilir. . . .


 • iHealth

  Menapoz Sonrası Gelişen Osteoporoz (Kemik Erimesi)

  27-01-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon / Endokrin ve Metabolik Hastalıklar / Koruyucu Sağlık

  Kemik dansitesinin %70-80’i genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Ancak beslenme, hormonal değişiklikler gibi genetik dışı faktörler de kemik gelişimine katkıda bulunur.  Kemik yoğunluğu pikine erken 20’li yaşlarda ulaşır. Pike ulaştıktan sonra kemikte remodeling denilen yapım ve yıkımın birada olduğu dönem başlar. Bu dönemde bir taraftan eski kemik hücreleri yıkılırken diğer taraftan yeni kemik dokusu yapılır ve kemik sürekli yenilenir. Bu işlem kemik yapısını uzun yıllar dengede tutar. Kadınlarda menapoz dönemi ile başlayan hormonal değişiklikler kemik yıkımını hızlandırır, kemikte yoğunluk kaybına neden olur. Menapoza girmek üzere olan bir kadının son adetini görmesinden önceki 3-5 yıl, kemik yıkımının en hızlı olduğu zamandır. Son adetten 3-5 yıl sonra ise yıkım yavaşlar. Menapoza geçiş döneminde kemik yoğunluğundaki azalma yılda yaklaşık %1’dir. Yaşa bağlı kemik yoğunluğu kaybı ise daha çok 60lı yaşlarda başlar v . . .


 • iHealth

  Tiroid Nodülleri

  25-09-2016 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Erişkinlerde Tiroid bezinde nodül bulunması sık rastlanılan bir klinik problemdir. Rastlanma sıklığı %3-7 civarındadır. Yaşlılarda, kadınlarda, iyot eksikliği olanlarda ve radyasyona maruz kalanlarda daha sıktır. Her 20 tiroid nodülünden 1’i malign yani kötü huyludur. Tiroid nodülü çoğunlukla bulgu vermeden yavaş yavaş büyüyüp muayene esnasında veya başka nedenle yapılan tetkiklerde ya da kişinin kendi eline gelmesi gibi nedenlerle tesadüfen bulunur. . . .


 • iHealth

  Hipertroidizm Ve Tirotoksikoz

  28-08-2016 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Dokular üzerinde aşırı tiroid hormonu etkisine bağlı olarak gelişen klinik tabloya hipertroidizm, hypertroidism bulgularının araya giren stres veya enfeksiyon gibi nedenlerle aniden kötüleşmesi haline tirotoksikoz denir. Hipertroidismin bir toplumda görülme oranı kadınlar için %2, erkekler için ise %0.2 civarındadır. Hastalığın yaklaşık %15’i 60 yaş ve üstü kişilerde görülür. . . .


 • iHealth

  Tiroidit

  26-07-2016 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Tiroidit tiroid bezinin enflamasyonu ile karakterize hastalık grubu olup enfeksiyon, travma veya radyasyon tedavisi gibi nedenlere bağlı geliştiğinde ağrılı, ilaçlara veya otoimmün hastalıklara bağlı geliştiğinde genellikle ağrısızdır. Tiroidit durumunda tiroid bezinin fonksiyonu artmış, azalmış veya normal olabilir. Fonksiyon zamanla farklılıklar gösterebilir. . . .


 • iHealth

  Hipotiroidizm

  14-06-2016 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Tiroid hormonundaki yetersizliğe hipotiroidizm denir. Hipotirodizm sınırda (subklinik)veya belirgin olabilir. Sınırda hipotiroidizmde serum TSH düzeyleri normalin üstünde, bununla birlikte serbest thyroxine (T4) düzeyleri normal sınırlardadır. Subklinik hipotiroidizm toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır. Tiroid hastalığı olduğu bilinmeyen kişilerde görülme oranı %3-8 arasındadır ve kadınlarda daha sık rastlanır. . . .


 • iHealth

  Lipid Bozuklukları (Yüksek Kolesterol - Dislipidemi)

  07-05-2016 | Kategori: Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Kan lipidleri yani yağlar vücudun birçok normal fonksiyonunu yerine getirebilmesi için gerekli maddelerdir. Bunlara genel olarak kolesterol denilmesine rağmen kolesterolün birçok alt grubu bulunmaktadır. Örneğin LDL-Low Density Lipoprotein, “kötü kolesterol”, HDL-High Density Lipoprotein, “iyi kolesterol”, VLDL-Very Low Density Lipoprotein, TG-Trigliserid gibi. . . .


 • iHealth

  Aşırı Kilo Ve Obezite

  12-11-2012 | Kategori: Beslenme Bozuklukları / Endokrin ve Metabolik Hastalıklar

  Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla görülen genetik, çevresel ve psikolojik etkileşimi olan kronik bir hastalıktır. Obezite oranı Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı toplumlarda erişkinlerde %35, 2-19 yaş arası çocuklarda %16’lara varmaktadır. Obezite yağsız vücut kitlesine oranla vücut yağ oranının artması sonucunda boya ve yaşa göre kilonun normal sınırın üzerine çıkması şeklinde tanımlanmaktadır. . . .


iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam