Enfeksiyon Hastalıkları

 • iHealth

  2017 Influenza (GRİP) Aşısı-CDC Önerileri

  25-04-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  Kendinizi ve ailenizi gripten korumanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı her tür üst solunum yolu enfeksiyonundan korumaz, aşının amacı komplikasyon riski yüksek olan influenza tarzı gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktır. 2017 yılında Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışma grip aşısının çocukların gripten ölme riskini belirgin olarak azalttığını göstermiştir. . . .


 • iHealth

  2016-2017 Grip (İnfluenza) Aşısı Önerileri

  27-03-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Koruyucu Sağlık

  CDC (Centers for Disease Control and Prevention) Tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan 2016-2017 grip aşısına yönelik öneriler
   
  6 ay ve üzeri yaştaki herkese yıllık grip aşısı önerilmektedir. Halen onaylanmış grip aşıları arasında biri veya diğeri tercih edilebilir.
   
  2016-2017 grip sezonu için burundan sprey halinde kullanılan canlı grip aşısı daha önceki sezonlarda yeterli etki göstermediğinden bu sene ÖNERİLMEMEKTEDİR. . . .


 • iHealth

  Influenza (GRİP)

  14-02-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

  Influenza mevsimsel olarak artış gösteren bulaşıcı viral bir hastalıktır. Influenzaya neden olan virüsler yıldan yıla değişiklik gösterdikleri için her sene bir öncekinden daha farklı virüsler gribe neden olmaktadır. Ülkemizde genellikle kış aylarında görülmektedir, en yoğun olduğu dönem Ocak ve Şubat aylarıdır, ancak Ekim ayı kadar erken dönemlerde de görülebilmektedir. . . .


 • iHealth

  Domuz Gribi

  01-07-2018 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  Domuz gribi Influenza A tipi H1N1 virüsünün neden olduğu gribal bir enfeksiyondur. Domuz gribi adı bu viral enfeksiyona domuzların da yakalanması nedeni ile verilmiş olup asıl geçiş insandan insana damlacık enfeksiyonları iledir. Domuz gribi domuz içeren gıdaların tüketilmesi ile bulaşmaz. Hasta kişinin burun akıntısı gibi sekresyonlarına veya hastanın kısa süre önce temas ettiği yüzeye temasla geçer. . . .


 • iHealth

  Zika Virüs

  29-06-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  Zika virüs sivrisinekler tarafından taşınan sarı humma ve batı nil virüsüne benzeyen bir virüstür. Virüsü alan sivrisineğin bulaştırıcı hale gelmesi yaklaşık 4 gün sürmektedir. Zika virüs enfeksiyonu genelde cilt döküntüleri, yorgunluk ve başağrıları yapabilir. . . .


 • iHealth

  Vulvavajinal Kandida (Vajinal Mantar)

  03-05-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Vulvavajinal kandida sıklıkla Candida Albicans denilen mantar enfeksiyonuna bağlıdır. Vajinal bölgede akıntı, kaşıntı, hassasiyet, cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ve acı hissi, idrar yaparken yanma görülebilir. Kadınların en az %75’inde yaşamlarının herhangi bir döneminde vajinada mantar enfeksiyonuna rastlanır en az yarısında ise birden çok kereler görülür. . . .


 • iHealth

  HIV Enfeksiyonları

  14-04-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  HIV (Human Immunodeficiency Virus) kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV enfeksiyonu tedavi edilmediği taktirde bağışıklık sistemini tamamen iflas ettirir ve AIDS'e  (Acquired Immunodeficiency Syndrome) dönüşür.  HIV en sık, hasta olan kişi ile korunmasız yapılan seks sonucu alınır. Ancak hasta kanı ile temas sonucu da bulaşabilir. . . .


 • iHealth

  Kene Isırığı

  13-02-2018 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  Keneler ağaçlık alanlarda, uzun çimenlerin, yere düşmüş yaprakların veya çalıların arasında bulunur, buralarda yürüyen insanların veya hayvanların örneğin köpeklerin cildine tutunabilirler. Çoğunlukla vücudun sıcak ve nemli bölgelerini severler; sıklıkla koltukaltı, saçlı deri ve kasık alanlarında bulunurlar. Kenenin yapışması ve kan emmesi genellikle ağrısızdı, fark edilmez. . . .


 • iHealth

  Genital Herpes Enfeksiyonları - Uçuk

  14-09-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Genital herpes enfeksiyonlarına HSV-1 ve HSV-2 virüsleri neden olurlar. Olguların çoğu HSV-2’ye bağlı olarak gelişir ve bu virüs cinsel ilişki ile bulaşır (oral seks dahil).  Bu enfeksiyon bir kez alındıktan sonra yaşam boyu vücutta kalır. Klasik bulgusu genital bölgede, bacakların üst kısımlarında, kalçalarda ve anal bölgede içi su dolu, ağrılı, kaşıntılı deri döküntüleri ve yaralardır. . . .


 • iHealth

  Epididimit

  08-09-2017 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Üroloji

  Epididimis, erkeklerde spermi taşıyan bezin adıdır, bu bezin enfeksiyonlarına epididimit denir. Akut veya kronik formları bulunur. Akut formda genellikle tek taraflı testis ağrısı, skrotumda ödem ve  epididimis bezinde 6 haftadan daha kısa süredir devam eden ağrı, şişkinlik ve enflamasyon vardır. Kronik formda ise skrotum, testis veya epididimiste hassasiyet veya ağrı mevcuttur. . . .


 • iHealth

  Ebola Virüs Enfeksiyonları

  15-08-2017 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

  10 Mart 2014’de Gine sağlık bakanlığına nedeni bilinmeyen ateş, şiddetli ishal, kusma ve yüksek ölüm hızı ile seyreden bir hastalıkla ilgili raporlar gelmeye başlamıştır. Hastalığın görüldüğü bölgelere gönderilen sağlık ekipleri hastalardan aldıkları kan örneklerini Fransa ve Almanya’daki özel laboratuvarlara göndermişler ve hastalığın Ebola virüsüne bağlı olduğunu göstermişlerdir. . . .


 • iHealth

  Sifiliz (Frengi)

  14-08-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Treponema pallidum mikrobuna bağlı gelişen bir hastalıktır. Birçok safhadan oluşur. İlk dönemde enfeksiyonun alındığı bölgede (genital bölgede, dudaklarda, ağızda veya anal bölgede) bir adet küçük, ağrısız yara şeklinde kendini gösterir. Daha sonra özellikle el ve ayaklarda deride döküntü ve yakındaki lenf düğümlerinde büyümeler görülebilir, menenjit, felç gibi sinir sistemi bulguları olabilir. . . .


 • iHealth

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar - Klamidya Enfeksiyonları

  17-03-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Klamidyaya bağlı genital enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en sık rastlanılanlarındandır. Nedeni bir bakteridir. Hem erkekler, hem kadınlar bu bakteriyi alabilirler. Hiçbir bulgu vermeyebileceği gibi, karın içi yapışıklıklara, ektopik gebeliğe ve kısırlığa neden olabilir. İdrar yaparken yanma, vajina veya penisten akıntı da görülebilir. . . .


 • iHealth

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar - Human Papilloma Virüs (HPV)

  11-03-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Çok sayıda HPV tipi bulunur. Bunlardan HPV tip 16 ve 18 rahim ağzı kanserine neden olabilirler. Ayrıca anüs çevresinde, peniste ve vajinada da çeşitli kanserlere yol açabilirler. HPV tip 6 ve 11 ise kansere yol açma riskleri düşük olmakla beraber genital bölgede siğillere ve solunum yolunda papillom adı verilen üzüm salkımına benzer tümörlere neden olabilirler. . . .


 • iHealth

  Mevsimsel İnfluenza (Grip) - Domuz Gribi, Kuş Gribi Ve Diğerleri

  27-01-2017 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

  İnfluenza çok sayıda farklı grip virüslerinin neden olduğu bir solunum yolları hastalığıdır. Tıpkı basit gribal hastalıklarda olduğu gibi burunu, boğazı ve akciğerleri etkiler. Ancak soğuk algınlığı olarak da bilinen basit gripten farklı olarak influenza yüksek ateşe, baş ağrısına ve aşırı halsizliğe neden olabilir. . . .


 • iHealth

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  02-01-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte kişilerle cinsel ilişki yolu ile geçer. Bu hastalıkların nedeni bakteri, virüs veya parazit olabilir. 20’den fazla tipte STD vardır, bunlar arasında Klamidya, Gonore, Genital herpes, HIV/AIDS, Human papilloma Virus (HPV), Sifiliz ve Trikomonas enfeksiyonları sayılabilir. . . .


 • iHealth

  Hepatit C

  01-03-2013 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Gastrointestinal Hastalıklar

  Hepatit C virüsü, Flavivirus grubundan bir RNA virüsüdür. Enfeksiyon genellikle hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte kişilerin kanları ile temas sonucu gerçekleşir. Kan ve kan ürünlerinde rutin olarak HCV bakılmasından önceki yıllarda (1992’den önce) kan ürünü alan kişilerde olma riski yüksek iken kan ürünlerinin HCV yönünden rutin olarak taranmaya başlanmasından beri bu risk transfer edilen her 1 ünite kan için %0. . . .


 • iHealth

  Hepatit B

  27-01-2013 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Gastrointestinal Hastalıklar

  Hepatit B virüsü Hepadnavirüs grubundan bir DNA virüsüdür. Hepadnavirüsler daha çok karaciğer tutulumu göstermekle beraber böbrek, pankreas ve kanda mononükleer hücrelerde de bulunabilirler. Tüm dünyada karaciğer hastalıklarının özellikle siroz ve hepatosellüler kanserin en önemli nedenlerinden biridir. Hepatit B aşısını düzenli uygulayan ülkelerde ve ülkemizde bu hastalığın görülme insidansında belirgin azalma olmakla beraber dünyanın birçok yerinde halen yaygındır. . . .


 • iHealth

  Hepatit A

  15-01-2013 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Gastrointestinal Hastalıklar

  Hepatit A bir RNA virüsü olup sıklıkla fekal-oral yol olarak bilinen hasta kişinin dışkısı ile bulaşmış gıdaların tüketilmesi ile kişiden kişiye bulaşır. Kan transfüzyonları ile geçiş bildirilmiş olmakla birlikte nadirdir. Cinsel yolla bulaşmaz. Akut viral hepatitler arasında en sık rastlanılanı olup en çok çocuklar ve genç erişkinlerde görülür. . . .


 • iHealth

  Kızamık Hastalığı

  06-01-2013 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları / Koruyucu Sağlık

  Kızamık, Paramiksovirüs grubundan bir RNA virüsü olan Measles (Kızamık) virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Sadece insanlarda hastalığa neden olur ve kişiden kişiye damlacık enfeksiyonu şeklinde yakın temasla veya hava yolu ile bulaşır.

  Kızamık aşısının rutin uygulanmasından önceki dönemlerde daha çok okul öncesi ve okul çağı çocuklarında görülen kızamık hastalığı, rutin aşı uygulaması ile birlikte belirgin azalma göstermektedir. . . .


iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam