CORONA VİRÜS İLE KRİTİK MÜCADELE DEVAM EDİYOR

22-03-2020 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  10 Mart 2020’de Türkiye’de ilk Corona Virüs vakası tespit edilmişti. 21 Mart itibariyle yani sadece 11 günde, sağlık bakanı Fahrettin Koca vaka sayısının 947 olduğunu ve toplamda 21 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu süreçte Türkiye’ de alınan önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  Öncelikli adım 14.03. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  10 Mart 2020’de Türkiye’de ilk Corona Virüs vakası tespit edilmişti. 21 Mart itibariyle yani sadece 11 günde, sağlık bakanı Fahrettin Koca vaka sayısının 947 olduğunu ve toplamda 21 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu süreçte Türkiye’ de alınan önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  Öncelikli adım 14.03.2020 tarihinde üniversitelerin, okulların ve kreşlerin geçici süreyle tatil edilmesi oldu. Okulların tatil sürecinin uzatılması söz konusu, M.E.B Ziya Selçuk süreci takip edip, gidişata göre online eğitime devam edebileceklerini duyurdu.

  İnsanlara sosyal sorumluluk kapsamında mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın, evde kalın çağrısı yapıldı. Belediyeler toplu taşımı azaltmak adına seferleri kısıtladı. Dezenfeksiyon çalışmaları başlatıldı. Sağlık Bakanlığı 20.03.2020 itibariyle ülkedeki tüm vakıf ve özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etti. Test kitlerinin ve koruyucu maskelerin sayısını artırma çalışmaları başlatıldı.

  İç işleri bakanlığı 21.3.2020 itibariyle tüm restoran, kafe ve pastanelerin saat 24.00 itibariyle sadece paket servis ya da gel al usulü hizmet vereceklerini, oturma alanlarına müşteri kabulünü yasakladığını duyurdu. Kuaför, berber, güzellik salonlarının faaliyetleri geçici süreyle durduruldu. Gene aynı tarihte çok kritik bir karar daha alındı ve 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkması yasaklandı.

  Tüm Dünyayı kasıp kavuran Corona Virüs ile mücadele de hasta sayısına oranla ölüm oranları açısından şu ana kadar Singapur, Güney Kore ve Almanya açık ara önde gidiyor. Singapur’da 2 ay içinde toplamda sadece 385 vaka görülmüş olup, 2 kişinin hayatını kaybettiği; Güney Kore ‘de 8.799 vakada 102 ölüm ve Almanya’da ise 20.142 vaka görülürken, 70 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

  Peki bu süreçte ölüm oranı ve vaka sayısının kontrol altına tutulması nelerle ilişkilendirilebilir? Uzmanlar söz konusu bu kompleks süreci değerlendirirken birden çok faktörü göz önüne almak gerektiğini vurguluyor.
  • Sosyal İzolasyon kuralını sıkı bir biçimde uygulamak,
  • Hijyen ve kişisel korunma yöntemlerinin toplumun genelinde etkin ve doğru uygulanması,
  • Erken Tanı ve Tedavi için yeterli miktarda tanı testlerinin olması,
  • Maske, eldiven ve koruyucu ekipmanların yeterliliği,
  • Yaşlı nüfusun nüfus geneline oranı,
  • Hastanelerin izolasyon için fiziki şartlarının yeterliliği,
  • Yoğun Bakımda ventilatör destekli yatak kapasitesi gibi faktörleri öncelikle sıralamak mümkün.

  Sağlık Bakanı Koca, kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesinin söz konusu olduğunu, yoğun bakım yatak sayısında ise erişkin ve çocuk yoğun bakımlar dahil 100 bin kişiye, hastanelerde toplam 99 bin 797 hasta odamız tek kişilik olup gerektiğinde izolasyon ya da yoğun bakım yatağı olarak kullanılmaya uygun şekilde olduğunu belirtti.

  Bu süreçle ilave destek personeli ile baş edileceğini açıklayan Koca, 20.3.2020 itibariyle Resmi Gazete’ de yayımlanan değişiklik ile uzmanlık eğitimi alan hekimler deprem, sel baskını, salgın hastalık gibi olağan dışı ve hizmetin normal olarak sürdürülemediği durumlarda, hekimlik görevlerini yürütmek üzere eğitim gördüğü kurumun dışındaki aynı il sağlık tesislerine 3 ayı geçmemek üzere görevlendirilebilecek. Bu maddeye aynı zamanda uzmanlık öğrencileri de dahil edildi. Bu önlemlerin yanı sıra elimizdeki test miktarının yeterli olup olmadığı ise tartışmaya açık. Bu konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı test kitlerinin miktarını artırmaya çalıştıklarını ifade ettiler.

  Tarım ve Orman Bakanlığı da bahçe, park ve mesire alanlarında mangal yakılmasını ve piknik yapılmasını yasakladı. Tüm bu önlemlere rağmen, sosyal izolasyon ülkemizde tamamen bireysel sorumluluk kapsamında. Yani özel sektör çalışanlarına yönelik yasal bir yaptırım yok. Dolayısıyla insanlar söz konusu bu kriz sürecinde işinden olmamak adına görev başına gitmeye devam ediyor. Bunun sonucunda da iş yeri ortamında azami tutulmaya çalışılsa da, insanlar bir araya gelmek durumunda kalıyor. Bunun yaratacağı sonuçları önümüzdeki günlerde takip ediyor ve sizlere sunuyor olacağız.

  Tüm dünyadaki güncel rakamları takip etmek isteyenler için,
  www.coronamap.org

  Sağlıkla Kalın...

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR. 

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam