Influenza (GRİP)

14-02-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Influenza mevsimsel olarak artış gösteren bulaşıcı viral bir hastalıktır. Influenzaya neden olan virüsler yıldan yıla değişiklik gösterdikleri için her sene bir öncekinden daha farklı virüsler gribe neden olmaktadır. Ülkemizde genellikle kış aylarında görülmektedir, en yoğun olduğu dönem Ocak ve Şubat aylarıdır, ancak Ekim ayı kadar erken dönemlerde de görülebilmektedir. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Influenza mevsimsel olarak artış gösteren bulaşıcı viral bir hastalıktır. Influenzaya neden olan virüsler yıldan yıla değişiklik gösterdikleri için her sene bir öncekinden daha farklı virüsler gribe neden olmaktadır. Ülkemizde genellikle kış aylarında görülmektedir, en yoğun olduğu dönem Ocak ve Şubat aylarıdır, ancak Ekim ayı kadar erken dönemlerde de görülebilmektedir. Bu enfeksiyonun mevsimsel değişiklik göstermesinin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte muhtemelen bu aylardaki mevsimsel ısı değişikliklerinin ve okulların açılması ve sosyalleşmenin dış mekanlardan kapalı ortamlara kaymasının enfeksiyonun kişiden kişiye yayılmasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Influenza A ve B en sık rastlanılan tipleridir. Özellikle Influenza A tipi grip virüsü zaman zaman salgınlara yol açar. Influenza A virüsünün üzerinde hemaglutinin (HA) ve neuraminidase (NA) denilen moleküller bulunur. Bu moleküllerin birçok alt grubu vardır ve bunlar kendilerini değiştirme özelliğine sahiptirler. Eğer daha önce görülmemiş bir alt tiple hastalık oluşursa, insanlarda bu tipe karşı bağışıklık bulunmadığından o sene hastalık daha geniş salgınlara neden olur. Farklı alt gruplara sahip Influenza A enfeksiyonu hayvanları da etkiler ki insanlardaki enfeksiyonun ana kaynağının da bunlar olduğu düşünülmektedir (domuz gribi, kuş gribi gibi).

  Herhangi bir kronik hastalığı olmayan, bağışıklık sistemi normal çalışan kişilerde influenza ateş, kas ağrısı, öksürük, halsizlik, burun akıntısı, burun tıkanıklığı yapar; bu yakınmalar genellikle 5-7 günde kaybolmaya başlar. Halsizlik ve kendini hasta hissetme hali birkaç hafta daha devam edebilir. Ancak bazen influenza virüsü  viral pnömoni (zatürre) yapar ya da  bağışıklık sistemini mekanizmalarını baskılayarak ikincil bakterial enfeksiyonlara (bakterial zatürre) yol açabilir. Bu ikincil enfeksiyonlar influenza hastalığı ile aynı anda veya onu takip eden birkaç hafta içinde görülebilir. Influenza aynı zamanda kalbi etkileyebilir, kas güçsüzlüğü yapabilir hatta hastayı toksik şoka sokabilir, ölüme neden olabilir. Hastalığın yayılması ve şiddeti o sene daha etkin olan virüs alt grubuna bağlıdır. H3N2 tipi virüsün yaygın olduğu yıllarda hastaneye yatış ve ölüm oranları daha fazladır.

  Çocuklarda (özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda) ve yaşlılarda (65 yaş ve üstü) influenza daha şiddetli seyreder. Kalp hastalığı, şeker hastalığı, astım gibi kronik hastalıklar, bağışıklık sistemini etkileyen AIDS gibi hastalıklar, ayrıca obezite ve gebelik İnfluenza enfeksiyonlarının daha ağır geçmesine neden olan risk faktörleridir. Influenzadan korunmanın en iyi yolu grip aşısı yaptırmaktır. Influenza enfeksiyonları bilinen bir risk faktörü olmayan kişilerde de çok şiddetli geçebilir hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle yıllık grip aşısı yüksek risk taşıyan kişiler başta olmak üzere herkes için önerilmektedir.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam