Temas Ettiğimiz Yüzeylerden Covid 19 Bulaşır mı?

07-06-2020 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth


  Şubat 2020’den beri hayatımıza giren corona virüs pandemisi, yaşam şeklimizde birçok değişikliği beraberinde getirdi. Bu değişikliklerin bir kısmı ise hala tartışmalara neden olmakta. Aklımızda bu konuyla ilgili oluşan temas ettiğimiz alanlarla ilgili, bin bir sorunun bir kısmına bu yazıda ışık tutmayı umut ediyoruz. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Şubat 2020’den beri hayatımıza giren corona virüs pandemisi, yaşam şeklimizde birçok değişikliği beraberinde getirdi. Bu değişikliklerin bir kısmı ise hala tartışmalara neden olmakta. Aklımızda bu konuyla ilgili oluşan temas ettiğimiz alanlarla ilgili, bin bir sorunun bir kısmına bu yazıda ışık tutmayı umut ediyoruz. 
  Dokunduğumuz enfekte (virüs bulaşmış) alanlardan ya da objelerden, kendimizi enfekte etmemiz teknik olarak mümkün olsa da belirtmeliyiz ki bu virüsün normal yayılım şekli değil.
  Coronavirüse, kontamine (virüs bulaşmış) yüzeylerden yakalanma korkusu, birçoğumuzun geçtiğimiz birkaç ay boyunca yiyecekleri silmemize, paketleri açılmadan bekletmeye ve asansör düğmelerine dokunmamaya çalışmamıza yol açtı.
   
  Gelelim Sorumuza:  Covid19’un yüzey alanları ve objelerden bulaşma riski nedir?

  C.D.C (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) bu konuda geçtiğimiz hafta resmi bir düzenleme yayınladı. Kendi sayfalarında bu düzenlemenin nedeni olarak insanlarda daha önceki bilgilere istinaden kafa karışıklığı yarattığını ifade etti. Orijinal metne yazının sonundaki referans linkinden ulaşabilirsiniz.
   
  Covid 19 nasıl bulaşır?

  İNSANDAN İNSANA
  Covid 19, öncelikle ve sıklıkla yakın temasla insandan insana bulaşır. Bu yüzden iki birey (sağlıklı da olsalar taşıyıcı olabileceklerini düşünerek) en az 6 adımlık güvenli mesafe dediğimiz alanı korumalıdır.
  Bilindiği üzere Covid 19 damlacık yoluyla bulaşan bir virüstür ve enfekte (virüs bulaşmış) bir bireyin konuşma, hapşırma, öksürme yoluyla virüsü yayması söz konusudur. Bu yayma insanların ağız ya da solunum yoluyla ve GÜVENLİ MESAFEYİ korumaması nedeni ile olur.
  İnsandan insana olan yayılım Covid19’un yayılımındaki en sık karşımıza çıkan yayılım şeklidir. Burada insanların taşıyıcı olarak, semptom göstermeksizin, hastalığı adeta sinsice yayabilme ihtimali genellikle gözden kaçan, atlanılan kısmıdır.
   
  TEMAS YÜZEYLERİNDEN

  Covid 19’un temas ettiğimiz yüzeylerden, kendimize bulaş olma ihtimali dolaylı olarak söz konusudur. Dokunduğunuz bir yüzey ya da objede söz konusu virüsün daha önce enfekte (virüs bulaşmış) olmuş bir kişi tarafından temas etmesini takiben, sizinde o yüzeye dokunduktan sonra elinizi; ağzınıza, yüzünüze ya da gözünüze sürmeniz durumunda bulaş olabileceği belirtiliyor.
  Ama C.D.C (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) aynı zamanda bunun Covid 19 için direk bir bulaş yolu olmadığını ancak pandemi sürecinde hala çalışmaları süren bu virüsü tanımaya ve öğrenmeye devam ettiğimizi de vurguluyor.
  Yani teoride bu virüse yüzey alanlarından yakalanma riskimiz söz konusu. Ancak bu el yıkama sıklığınızı arttırmak, elinizi yüzünüze, gözünüze ve ağzınıza götürmekten kaçınmak ile engellenebilir. Üstelik bu durumun herhangi bir rhinovirüs ya da diğer mikro virüsler için de geçerli olduğunu unutmamalıyız. Tüm viral hastalıklar temas yoluyla yayılabilir. Bu yüzden bu süreçte enfeksiyon hastalıkları uzmanları el yıkama alışkanlığının, düzenli banyo yapmanın ve güvenli mesafenin korunmasının önemini vurgulamaktadır.

  Yüzey alanları için virüsün yayılma mekanizması şöyle açıklanıyor:
  Enfekte bir kişi eline öksürür ya da hapşırır ise virüs damlacık yoluyla yakınlarda bir yüzeye sıçrayabilir ya da o kişi enfekte olmuş eliyle bir yüzeye dokunduğunda virüsü o yüzeye bulaştırabilir. Çalışmalar virüsün plastik ve çelik yüzeylerde 3 güne kadar kalabildiğini, ancak yüzeye yapışan virüsün birkaç saat içinde parçalanmaya başladığını gösteriyor. Yani bu süreç, hapşırma ve öksürmeden hemen sonra virüsün çok daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor.
  Daha sonra sizin bu bulaş olmuş yüzeye dokunmanız durumunda, elinize yaşayabilir miktarda virüsün temas etmiş olması ve ardından da sizin elinizi, ağzınıza, burnunuza, ya da gözünüze sürmeniz durumunda virüsün bulaşma ihtimali olduğu belirtiliyor. Bu durumda virüsün sizi temas yüzeylerinden hasta edebilmesi için tüm bu bahsettiğimiz koşulların sağlanmış, sizin de el hiyjenini unutmuş olmanız gerekiyor.
  Yüzey alanlarındaki en büyük sorun, örneğin bir asansör düğmesi, o alana kimin temas ettiğini bilediğimiz için, bizim temasımızdan sonra, el hijyenini atlamamak ve elimizi kontrolsüzce yüzümüze ya da ağzımıza götürmemeye dikkat etmek. Bunun için birçok pratik çözümde mevcut. Dışarı çıkarken mini cep kolonyası ya da el dezenfektanı bulundurmak gibi. Söz konusu yüzey alanı olunca eni boyu geniş bir alan çıkıyor karşımıza. Kapı kolları, kargodan gelen ürünler, market poşetleri, asansör düğmeleri gibi…
  Sonuçta ister insandan insana, ister yüzeyden insana bulaş riskinin olduğunu biliyoruz ve her ikisi içinde önümüzdeki uzun ve hala her gün yeni bilgiler aldığımız bu süreci kaygı ve endişeye boğularak değil, bilinçli ama sakin bir şekilde baş etmemiz önemli. Temastan sonra el hijyeninin önemini bilmek, güvenli mesafeyi korumak, maske kullanımı ve tüm bunların, çocuk ya da ergenlere önemini sağlıklı bir yol ile onları korkutmadan anlatmak, küçük yaş grubu çocukları ise dış yüzey alanlarına temasını önlemek ya da el hijyenini sağlamak koşuluyla korumak ve korunmak mümkün.
   

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR. 
   
  Ref: C.D.C.
  https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/how-covid-spreads.html

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam