Tüm Dünyayı Alarma Geçiren Virüs : Wuhan Corona Virüs

24-01-2020 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Çin’deki otoriteler sadece 3 hafta önce Wuhan şehrindeki lokal gıda pazarından kaynaklandığı düşünülen bir virüs salgını ile duyuru yapmışlardı. Bu duyurudan günümüze kadar oldukça önemli gelişmeler oldu. Şu anda bu virüs ile enfekte olduğu bilinen hasta sayısı 500’ün üzerine çıkmış durumda. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Çin’deki otoriteler sadece 3 hafta önce Wuhan şehrindeki lokal gıda pazarından kaynaklandığı düşünülen bir virüs salgını ile duyuru yapmışlardı. Bu duyurudan günümüze kadar oldukça önemli gelişmeler oldu. Şu anda bu virüs ile enfekte olduğu bilinen hasta sayısı 500’ün üzerine çıkmış durumda.

  Virüsün bilim adamları tarafından bilinen adı 2019-nCoV olarak belirlendi. Bu virüsten etkilenen hastaların 5 ayrı ülkede olduğu bulundu. Bunlardan biri de ABD’de Seattle şehrindeki bir hasta idi ve şu anda hastanede tedavi altında olduğu belirtiliyor. Bu hastanın Wuhan şehrinden seyahatten döndüğü ama orada iken bahsedilen gıda pazarına hiç gitmediği anlaşıldı.Bu konuda konuşan ABD’deki CDC’nin (Center for Disease Control) bir önceki başkanı Tom Frieden bu hastalıkla ilgili çok endişeli olduğunu bunu da hastalığın insandan insana geçebilmesinin ve enfekte olan kişiler arasında şiddetli hastalık oluşturma riski olmasının etkisinin olduğunu söyledi.

  Bu salgın nasıl başladı?
  Bu salgın ilk olarak Hubei bölgesindeki 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan şehrindeki uzmanların 31 Aralık’ta Dünya Sağlık Teşkilatına (WHO) haber vermesi ile ortaya çıktı. İlk raporda hastalık şehirdeki Huanan Çin Deniz Mahsülleri Marketinden kaynaklandığı düşünülmüştü. Hastaların büyük kısmı da orada çalışanlar ve orada alışveriş eden müşterilerden oluşuyordu. Çinli enfeksiyon uzmanları pazardaki hayvanlardan insanlara bulaşan bu enfeksiyonun daha önceden bilinen bir enfeksiyon türü olmadığını öncelikli olarak belirlediler.

  9 Ocak 2020’de Çin Santral Televizyon kanalı enfeksiyona yol açan virüsün daha önce bilinmeyen bir virüs olduğunu ve bu virüsün 2019-nCoV isimlendirildiğini yayınladı. Bu yayından 2 gün sonra da Çinli bilim insanları virüsün genetik yapısını yayınladılar.

  Çinli uzmanlar hala hastalığın orijininin hayvandan insana geçiş olduğuna inansa da 20 Ocak’da ilk insandan insana geçiş kanıtlandı. Dünya Sağlık Örgütü Pasifik Bölge ofisi de hastalığın insandan insana geçtiğini ve bu geçişin devam ettiğini 21 Ocakta belirtti.

  Kaç kişi hasta oldu?
  22 Ocak itibarı ile sadece Çin’de 555 kişinin bu hastalıktan etkilendiği ve Wuhan haricinde Guangdong, Honk Kong ve Pekin’de hastalar bulunduğu belirtildi. Bölgeye seyahat edenler arasında bildirilen hastalar ise ABD, Tayland, Japonya ve Güney Kore’den bildirildi. Filipinler ve Avustralya’da şüphe altında başka hastaların da olduğu bildirildi. Şimdiye kadar hastalıktan ölen sayısı 17 olarak rapor edilmiş durumda.

  Bu virüs nasıl yayılıyor?
  2019-nCoV corona virüs ailesinden olan bir virüstür. Virüsün memeli canlıları enfekte ettiği bilinmektedir. CDC’ye göre virüs:
  Öksürük ve hapşırık ile hava yolu ile,
  Yakın fiziksel ilişki ile (dokunma ve el sıkışma ile),
  Üzerinde virüsün olduğu objelere dokunduktan sonra elin ağıza veya gözlere götürülmesi,
  Ve nadiren dışkı yolu ile  ile buluşabilir.
  Bu arada Çin’den gelen haberler 15 sağlık görevlisinin de enfekte olduğunu bildiriyor ki bu enfeksiyon hastalıkları açısından çok yüksek bir rakam olarak değerlendirilmiş durumda.

  Semptomlar nelerdir?
  En belirgin semptom WHO’ya göre soluma güçlüğü olarak ortaya çıkıyor. Akciğer filmi her iki akciğerde olan pnomoni (zatürre) bulguları gösteriyor. Hastalığın şu an için bilinen bir tedavisi veya aşısı bulunmuyor.  Sağlık Bakanlığının bildirdiğine göre Türkiye’de bildirilmiş bir 2019-nCoV vakası yok. Ama insanların yaygın bir şekilde seyahat ettiği dünyamızda hiçbir ülke bu tür salgın hastalıklara karşı tam korunaklı olamıyor.
   
  Korunmak için neler yapılabilir?
  Amerika başta olmak üzere tüm dünyada birçok Asya ülkesinde hastalığın ilk görüldüğü Wuhan kentinden gelen kişilerin kontrolden geçirilmesi için havalimanları ve gümrük kapılarında önlemler uygulanıyor. Türkiye ve Almanya’da ki yetkililer de havaalimanlarında virüsün yayılma ihtimaline karşı harekete geçtiklerini duyurdu.

  Coronavirüs enfeksiyona karşı korumak için mevcut aşı bulunmamaktadır. Genel önlemlere dikkat ederek enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir. Sık el yıkama alışkanlığı ve hasta kişilerle temastan kaçınmak önemlidir.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.
   
   
   

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam