Vulvavajinal Kandida (Vajinal Mantar)

03-05-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Vulvavajinal kandida sıklıkla Candida Albicans denilen mantar enfeksiyonuna bağlıdır. Vajinal bölgede akıntı, kaşıntı, hassasiyet, cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ve acı hissi, idrar yaparken yanma görülebilir. Kadınların en az %75’inde yaşamlarının herhangi bir döneminde vajinada mantar enfeksiyonuna rastlanır en az yarısında ise birden çok kereler görülür. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Vulvavajinal kandida sıklıkla Candida Albicans denilen mantar enfeksiyonuna bağlıdır. Vajinal bölgede akıntı, kaşıntı, hassasiyet, cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ve acı hissi, idrar yaparken yanma görülebilir. Kadınların en az %75’inde yaşamlarının herhangi bir döneminde vajinada mantar enfeksiyonuna rastlanır en az yarısında ise birden çok kereler görülür.

  Vajinadan alınan sürüntü veya akıntının mikroskobik incelenmesi veya kültürü ile tanı konur.

  Basit mantar enfeksiyonlarının tedavisinde Clotrimazole,  Miconazole gibi lokal kullanımlı mantar ilaçları önerilir. Bunlar krem veya fitil şeklinde olabilir.

  Dış genital  bölgede aşırı kızarıklık, çatlak oluşumu, deride açılmalarla giden şiddetli vulvovajinit bulgularında ya 7-10 gün süreli topikal tedavi veya 2 dozda alınan ağızdan ilaç tedavisi (flukonazole) önerilir. 1 yıl içinde 4 veya daha fazla sayıda mantar enfeksiyonu geçiren kadınlarda haftada bir ağız yoluyla alınan Flukonazole tedavisi önerilebilir. Hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonlarına sık rastlanır, 7 günlük topikal tedavi yeterlidir.

  Vulvovajinal kandida enfeksiyonları cinsel ilişki ile bulaşmaz, cinsel partnerlerin tedavisi rutin olarak önerilmemektedir.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ.  YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam