Wuhan Corona Virüs Salgını Devam Ediyor...

29-01-2020 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Bu salgın ilk olarak Hubei bölgesindeki 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan şehrindeki uzmanların 31 Aralık’ta Dünya Sağlık Teşkilatına (WHO) haber vermesi ile ortaya çıkmıştı ve  ilk yayınlanan raporda hastalık şehirdeki Huanan Çin Deniz Mahsülleri Marketinden kaynaklandığı belirtilmişti. Hastaların büyük kısmının da orada çalışanlar ve orada alışveriş yapan müşterilerden oluştuğu düşünülüyordu. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Bu salgın ilk olarak Hubei bölgesindeki 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan şehrindeki uzmanların 31 Aralık’ta Dünya Sağlık Teşkilatına (WHO) haber vermesi ile ortaya çıkmıştı ve  ilk yayınlanan raporda hastalık şehirdeki Huanan Çin Deniz Mahsülleri Marketinden kaynaklandığı belirtilmişti. Hastaların büyük kısmının da orada çalışanlar ve orada alışveriş yapan müşterilerden oluştuğu düşünülüyordu.
   
   Çinli enfeksiyon uzmanları pazardaki hayvanlardan insanlara bulaşan bu enfeksiyonun daha önceden bilinen bir enfeksiyon türü olmadığını, öncelikli olarak belirlemişler ve  9 Ocak 2020’de Çin Santral Televizyon kanalı enfeksiyona yol açan virüsün daha önce bilinmeyen bir virüs olduğunu ve bu virüsün 2019-nCoV olarak isimlendirildiğini yayınlamıştı. Bu yayından 2 gün sonra da Çinli bilim insanları virüsün genetik yapısını yayınlamışlardı.
   
  Çinli uzmanlar hala hastalığın orijininin hayvandan insana geçiş olduğuna düşünmüş olsa da 20 Ocak’da ilk insandan insana geçiş kanıtlanmıştı. Dünya Sağlık Örgütü Pasifik Bölge ofisi de hastalığın insandan insana geçtiğini ve bu geçişin devam ettiğini 21 Ocak’da belirtmişti.
   
  Her gün güncellenmekte olan bilgilerle beraber; 31 Aralık’tan bu yana Wuhan’dan kaynaklanan virüs yayılmaya devam ediyor. Özellikle Çin’de yayılma hızı belirgin bir şeklide artmış olarak rapor ediliyor. Son 24 saat içinde Çin’den bildirilen hasta sayısı 2835’den 5974’e fırlarken, bu enfeksiyondan Çin’de ölen hasta sayısı 132’ye ulaşmış durumda.

  Hasta sayısı Tayland’da 14; Hong Kong’da 8; ABD, Tayvan, Avustralya ve Macau’da 5; Singapur, Japonya, Güney Kore ve Malezya’da 4; Fransa’da 3; Kanada ve Vietnam’da 2; Nepal, Kambodya ve Almanya’da birer vaka bildirilmiş durumda. Şu ana kadar Çin dışında bu enfeksiyon yüzünden bildirilmiş bir ölüm vakası da bulunmamaktadır.
   
  Bir çok ülkenin Çin’in Wuhan bölgesinden kendi vatandaşlarını çekmek üzerine planlama yaptığı ve gelen kişileri bir süre için karantina altına almayı planladığı da gelen haberler arasında belirtiliyor.
   
  Türkiye’de Sağlık Bakanlığının bildirdiğine göre şüphelenilen vakalar olmasına ragmen, hasta olduğu tesbit edilmiş bir birey bulunmamaktadır. İlk yazımızda da belirttiğimiz gibi Coronavirüs enfeksiyona karşı korumak için mevcut aşı bulunmamaktadır. Genel önlemlere dikkat ederek enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir. Sık el yıkama alışkanlığı ve hasta kişilerle temastan kaçınmak önemlidir.
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam