Wuhan Corona Virüs İçin Alınabilecek Önlemler

10-03-2020 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  11.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de de ilk defa 1 erkek bireyde Wuhan Corona Virüs tanısı tespit edildiğini duyurdu. Tüm dünya da giderek yayılan ve henüz aşı ya da medikal tedavi geliştirilememiş bu hastalık için, ülkemizde yayılma ihtimaline karşı birtakım önlemler almak mümkün. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  11.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de de ilk defa 1 erkek bireyde Wuhan Corona Virüs tanısı tespit edildiğini duyurdu. Tüm dünya da giderek yayılan ve henüz aşı ya da medikal tedavi geliştirilememiş bu hastalık için, ülkemizde yayılma ihtimaline karşı birtakım önlemler almak mümkün. Uzmanların belirttiği bu önlemler aslında standart bir gripte ya da solunum yoluna bağlı enfeksiyonlarda alınan önlemlerden çok da farklı değil. 
   
  -İzolasyon;
  Normalde işe gittiğinizde grip olan bir arkadaşınızdan biraz daha uzak durursunuz ki bu durumda da genel felsefe sakin kal ve biraz uzak durarak işine devam et, olabilir. Ancak burada yapılabilecek en doğru hareket eğer hasta gibi hissediyorsanız, örneğin öksürüğünüz ya da özellikle de ateşiniz varsa, lütfen işe gitmemeyi tercih edin. Enfeksiyon uzmanları bu hastalığın, tıpkı diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi, toplumda kontrolsüzce yayılmasının ana etkenlerinden biri olarak, bulaşma riski olan insanların birbirinden izole edilememesi olduğunu söylüyorlar.
   
  -El yıkama sıklığının artırılması;
  University of Teksas’dan enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Trish Perl, düzenli el yıkamanın bulaşma riskini %50’lerden %30’lara düşürdüğünü belirtiyor ki bu uzmanlarca oldukça anlamlı bir oran.
  El yıkama tekniği için öneriler şöyle:
  • Ellerinizi önce suyla ıslatın.
  • Daha sonra sabun alın ve parmak araları, avuç içi ve tırnak içlerini de dahil ederek yıkayınız.
  • Elinizi en az 20 sn sabunla ovuşturun. Aileler bu süreyi çocuklarına bir şarkı belirleyerek anlatabilir.
  • Ellerinizi durulayın ve tercihen kullandığınız havlular bireye özgü olsun ya da havlu kağıt tercih edin.
  • Eğer fiziki koşullarınız o an uygun değilse el dezenfektanı da kullanabilirsiniz. Dezenfektanın en az %60 alkol içerdiğinden emin olun.
  • El dezenfektanıyla da en az 20 saniye parmak araları, avuç içi ve tırnak içi şeklinde tekrarlayın ve dezenfektan elinizde kuruyana kadar bekleyin.

  -Virüsle Başetme;
  Corona virüs enfeksiyonu da diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla aynı şekilde bulaşır. Virüsün bir öksürük ya da hapşırık yoluyla, havadaki damlacıklardan yayıldığı görülüyor. Damlacık yayılma mesafesinin 1.5 m kadar olduğu konusunda uzmanlar hemfikirler. Damlacık ile gelen virüs ağzınıza ya da burnunuza yerleşebilir ya da bir diğer olasılık akciğerlere geçebilir. Semptomlar 2 ile 14 güne kadar kendini gösterse de, enfeksiyon uzmanları virüsün kuluçka süresinin 30 güne kadar uzadığını bildiriyor. İlk belirtiler, ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak belirtiliyor. Eğer öksürüğünüz ya da hapşırığınız varsa eski yöntemlerle elinizle ağzını kapatmayın. Çünkü bu, virüsün elinize oradan da başka yerlere kolayca taşımanıza yol açacaktır. Dirseğinize doğru hapşırmak ya da öksürmek virüsten daha etkili koruma sağladığı gibi, çevreye yayılımını da azaltmaktadır. Hapşırık ve öksürükten sonra kullandığınız peçeteyi direk atmanız, elinizle yatağınıza ya da evin herhangi bir yerine taşımamanız öneriliyor. Ayrıca enfeksiyon uzmanları evinizdeki tüm yüzey alanlarını temiz tutmak için alkolün iyi bir dezenfektan olduğunu belirtiyor.

  Peki Corona Virüs Salgını Ülkemizde Görülmeye Başlarsa Ne Yapmalıyız?
  Yurtdışında Corona virüs salgının markası haline gelen yüz maskelerinin kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Ancak salgın hastalıklar konusunda uzmanların genel görüşü eğer sağlıklıysanız yüz maskesi takmanızın çokta anlamlı olmadığı yönünde. Zaten takılan birçok maskenin de virüsü solunum yoluyla almanızı engellemekte oldukça etkisiz olduğu belirtilmekte. Maske ancak hastalığı kaptıysanız çevreye yayılmasında ya da ortamda hasta olduğunu düşündüğünüz biri varsa bulaşma riskini azaltmakta size yardımcı olabilir.
  Buradaki istisna özellikle sağlık çalışanları için geçerli. Sağlık çalışanlarının yani hastalıklı bireylere maruz kalanların, maske kullanımı, evlerine hastalığı taşıma riskini anlamlı oranda azaltmaktadır. En etkili maske tipi N95 olup, adından da anlaşılacağı gibi %95 havadaki partikülü filtrelemektedir.
  Bir diğer önemli nokta da salgının görüldüğü ülkelerde bakkal, market gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılama sıkıntısıdır. Bu yüzden tedarikli olmak ve son dakikaya kadar salgının yaygınlaşmasını beklemek akıllıca bir tutum olmayacaktır. Salgınla başeden ülkelerdeki uzmanlar, en az 30 günlük gıda ve su ihtiyaçlarının tedarik edilmesini önermektedirler. Eviniz için temel gıda dışında özellikle temizlik malzemeleri, el sabunları, çöp poşeti gibi hijyenik ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmeyiniz.
  Evde küçük çocuğunuz ya da bebeğiniz varsa, bebek bezi, mama, bebek şampuanı gibi bebeğinize ait temel ihtiyaçlarınızı da bir kenarda stoklamanız faydalı olacaktır. Aileler çocuklarının okulları ya da kreşleri ile iletişime geçmeli ve salgına yönelik alınacak önlemleri ve salgının görülmesi halinde nasıl bir yol izleneceği konusu önceden planlanmış olmalıdır.

  Enfeksiyon hastalıkları uzmanları şiddetle grip aşısı yaptırmanızı önermektedir. Bill and Melinda Gates Foundation’dan Pnömoni programı direktörü Dr. Kieth Klugman, toplumda yaşlı bireyleri bakteriyel pnömoniden korumanın en iyi yolunun zıt bir biçimde çocukları aşılamak olduğunu belirtiyor. Dr. Klugman ek olarak, ne pnömoni ne de influenza, corona virüse yakalanma ihtimalinizi arttırmıyor ancak corona virüsün akciğer hücrelerine zarar vererek pnömoni ve influenza riskini artırdığını belirtiyor.
   
  Corona Virüsün Yayılmasında Dünyadaki Son Durum

  Dünya Sağlık Örgütü, 9 Mart itibarı ile dünya genelinde 4020 kişinin Corona virüs yüzünden öldüğünü bildirdi. Bu ölümlerin 884’ü Çin dışında oldu. Dünya geneli son durumda özellikle kuzey İtalya Corona virüs açısından kırmızı bölge olarak kabul ediliyor. İtalya şu ana kadar 9000 Corona virüs enfeksiyonu görüldüğünü ve 463 hastanın enfeksiyondan dolayı hayatlarını kaybettiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı resmi kayıtlara göre; İtalya’dan sonra Güney Kore (7,513 vaka / 54 ölüm), İran (7,161 vaka / 237 ölüm), Fransa (1,412 vaka 30 ölüm). Bu gelişmeleri takip etmek için Dünya Sağlık Örgütü  “Corona Virüs’ün tüm dünya daki yayılımını  gösteren online bir harita paylaşmaktadır.
  Türkiye’de Sağlık Bakanlığının bildirdiği kayıt altına alınmış bireyin erkek olduğu, genel durumunun iyi olduğu ve yakınlarının şüpheli kabul edildiği bildirilse de salgın hastalıklar konusunda toplumun bilinçli olması ve bir takım önlemlerin salgına maruz kalınmadan alınması elzemdir.
   
  CORONA VİRÜS' e ilişkin yukarıda belirtilen rakamlar Dünya Sağlık Örgütü' nün kendi sitesinden alınmıştır.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR. 
   
   

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam