Wuhan Corona Virüs için Kritik Gelişme

31-01-2020 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Dünya Sağlık Örgütü (W.H.O.) Çin’de başlayan ve dünya geneline hızla yayılan Wuhan Corona virüs için “Küresel Acil Durum” ilan etti. Bundan yalnızca bir hafta önce yaptığı açıklamada küresel bir kriz söz konusu olmadığını belirten W.H.O. , bu açıklamadan sonra dünya çapında kaydedilen binlerce vaka gelişmesi üzerine bu perşembe Küresel Acil durum ilan etti ve W. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Dünya Sağlık Örgütü (W.H.O.) Çin’de başlayan ve dünya geneline hızla yayılan Wuhan Corona virüs için “Küresel Acil Durum” ilan etti. Bundan yalnızca bir hafta önce yaptığı açıklamada küresel bir kriz söz konusu olmadığını belirten W.H.O. , bu açıklamadan sonra dünya çapında kaydedilen binlerce vaka gelişmesi üzerine bu perşembe Küresel Acil durum ilan etti ve W.H.O. bünyesinde çalışan tüm acil durum komitelerine krizi tekrar değerlendirmeleri için tam yetki verdi.
   
  W.H.O’ nun yayınladığı bildirgede Corona Virüsün, potansiyel olarak zayıf sağlık bakım sistemleri olan ülkelerde milyonlarca insanı enfekte edebileceği endişesinden bahsediliyor.
   
  Ancak Ottowa Üniversitesi Adli Epidemiyoloji Profesörü Amir Attaran W.H.O.’nun Küresel Acil Durum ilanı için mazeretsizce geç kalınmış bir açıklama ifadesinde bulundu. Komitenin geçen hafta acil durum ilan edecek kadar bilimsel kanıt bulunmadığının gerekçesinin saçma olduğunu da sözlerine ekledi.
   
  Sonuçta şuan için salgının yayılma şekli ve bulaş olması durumunda önleyici bir tedavi hala bulunmuyor. Çin dün itibariyle salgından ölen hasta sayısını 213 olarak duyurdu. Henüz Çin dışında rapor edilmiş bir ölüm bulunmuyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jingping ise Corona virüsünün yayılmasını önleyip, kontrol altına almanın son derece zor ve karmaşık olduğunu söyledi.
   
  Bir çok ülke Çin’e uçuş seferlerini iptal etmiş durumda. Amerika Dışişleri Bakanlığı Çin’e olan uçuşları iptal ettiğini, ticari uçuşların ise askıya alındığını açıkladı. Rusya ve İtalya gibi bir çok Avrupa ülkesi de benzer önlemleri almış durumda. Çin Ulusal Havacılık Teşkilatı yaptığı açıklama da zaten şu an için Çin’e gelen iptal edilmemiş uçuşlarda, yaşanılan panik nedeniyle yolcu bulunmadığını da belirtiyor.
   
  İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Twitter’dan yaptığı açıklamada ise İngiliz vatandaşları Wuhan’dan tahliye etmek için çalıştıklarını kaydetti. Hancock, Wuhan’dan gelen herkesin 14 gün boyunca karantinaya alınacağını bildirdi.
   
  Tüm dünya Corona Virüs Salgını için alarma geçmiş durumda. Ancak acil durum ilanı içinde geç kalındığı tartışmaları sürüyor. Sonuçta o bölgede yaşayan farklı dünya vatandaşlarını tahliye etmek ve  global şirketlerde çalışanların ülkelerine gidişleri ve karantina uygulamaları, salgının yayılmasını engellemek adına son derece hassas bir çalışma gerektiriyor.
   
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam