Makuler Dejenerasyon

30-03-2013 | Kategori: Göz Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Yaşa bağlı makuler dejenerasyon (Age related macular degeneration-AMD) yaşlılarda görme kaybının en sık rastlanılan nedenidir. Makula, gözün arka kısmını döşeyen retina denilen ışığa duyarlı tabakanın orta kısmında yerleşmiş, merkezi (santral) görmeden sorumlu kısmıdır. Merkezi görme objelerin ince detaylarını daha iyi görmemizi sağlar. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Yaşa bağlı makuler dejenerasyon (Age related macular degeneration-AMD) yaşlılarda görme kaybının en sık rastlanılan nedenidir. Makula, gözün arka kısmını döşeyen retina denilen ışığa duyarlı tabakanın orta kısmında yerleşmiş, merkezi (santral) görmeden sorumlu kısmıdır. Merkezi görme objelerin ince detaylarını daha iyi görmemizi sağlar. Küçük yazıları okuma, araba kullanma, iğneden ipliği geçirme gibi ince işlerin yerine getirilebilmesi için merkezi görmeye ihtiyaç duyarız. Maküler dejenerasyonda makula hücrelerinde hasar oluşur, kişinin görme keskinliği bozulur, ancak periferal görme denilen yanları görmeyi sağlayan hücrelerde problem yoktur, periferal görme korunmuştur. Makuler dejenerasyon birçok kişide yaşlanmanın doğal seyri olarak ortaya çıkar. 75 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık %30’unda görülür. Yaşın ilerlemesi ile birlikte retina ile hemen arkasında bulunan Bruch’s zarı arasında yer yer Drusen denilen birikintiler oluşur. Maküler dejenerasyonun ilk muayene bulgusu genellikle drusenlerin görülmesi dir. Muayenede birkaç adet drusen görülmesi Maküler dejenerasyonu göstermez zira 50 yaşın üstünde bunlara sık rastlanır, genellikle her 2 gözde birden bulunur, ancak sayıca fazla olurlarsa retinada hasara yol açarlar.

  Sigara içmek, ailede maküler dejenerasyon öyküsü yaşla birlikte diğer risk faktörleridir. Yılda 10 paketten fazla sigara içenlerde veya ikinci el sigaraya maruz kalanlarda maküler dejenerasyon görülme riski artar.

  Bu hastalık bazen çok yavaş ilerler, hasta olan kişi görmesindeki bozukluğu fark edemez veya sadece hafif bozulmalar fark eder. Rutin göz muayeneleri esnasında fark edilebilir, bu nedenle özellikle 50 yaştan sonra düzenli göz muayenesi yaptırmak önemlidir.

  Yaşa bağlı maküler dejenerasyon yaş veya kuru olabilir. Yaş makuler dejenerasyonda retina ve makula altında yeni damarlar oluşur. Zamanla bu damarlardan sızıntılar olur, makulayı şişirir, yerini bozar. Tüm maküler dejenerasyon olgularının yaklaşık %85-90’ı kuru tiptir ve genellikle yavaş gelişir. Yaş maküler dejenerasyon daha az görülmekle beraber daha hızla ilerler ve kısa sürede bazen günler veya haftalar içinde körlükle sonuçlanabilir, AMD’a bağlı körlüklerin %80’den fazlası yaş maküler dejenerasyondur. Bunlar çoğunlukla kuru tipte başlar daha sonra yaşa döner, kurudan yaşa dönmenin nedeni bilinmemektedir.

  Bir gözde maküler dejenerasyon bulgusu çıktıktan sonraki 5 yıl içinde diğer gözde de benzer bulguların oluşma riski yüksektir.

  Semptomlar:

  Görmede bulanıklık. Özellikle yaş AMD’da düz çizgilerin keskinliği bozulur, dalgalı görülmeye başlanır. Görme alanı ortasında siyah-kör noktalar veya bulanıklık olur.

  Renkleri seçmek zorlaşır.

  Karanlığa gözün alışmasında zorluk olur.

  Küçük harfleri okumak için daha parlak ve güçlü ışık ihtiyacı artar.

  Maküler dejenerasyonu olan kişilerin çoğunda tam körlük gelişmemekle birlikte görme keskinliği yaşam kalitesini azaltacak şekilde bozulur.

  Tanı:

  Amsler gridi denilen ve grafik kağıdına benzer bir çizelge ile test yapılabilir. Bu testte hasta çizelgenin ortasındaki çizgileri özellikle yaş maküler dejenerasyonu varsa, dalgalı görür.

  Muayenede drusenler görülebilir. Bunların miktarı ve büyüklüğü tanı için önemlidir.

  Özel radyolojik tekniklerle göz dibi ve retina daha detaylı incelenebilir, damar yapıları ayrıntılı olarak görülebilir.

  Tedavi:

  Kuru tip maküler dejenerasyonun erken dönemlerinin özel bir tedavisi yoktur. Antioksidan ve çinko içeren vitamin tabletleri (özellikle Vit C, Vitamin E, beta karoten, çinko ve kuprik oksid içeren tabletler) , egzersiz, balık ve yeşil sebze ağırlıklı diyet hastalığı yavaşlatabilir.

  Sigaranın mutlaka bırakılması sağlanmalıdır. Sigarayı bıraktıktan 20 yıl sonra kişinin riski sigara içmeyenlerin düzeyine düşer.

  Düzenli egzersiz , kolesterol ve kan basıncının normal sınırlarda tutulması da önemlidir.

  Yaş maküler dejenerasyonda göz içine damarlanmayı azaltıcı ilaçlar enjekte edilebilir.

  Maküler dejenerasyonun tedavisi için çok sayıda yeni ilaç ve yöntemler denenmektedir. Bunlar arasında bazı genetik yaklaşımlar da bulunmaktadır. Ayrıca diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalarda göz içine minyatür teleskoplar yerleştirilmesi veya görme alanını elektrik dalgaları ile uyaran araçların yerleştirilmesi de üzerinde çalışılan diğer yöntemlerdir.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam