Kadın ve Doğum Hastalıkları

 • iHealth

  Menapoz

  01-04-2019 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Koruyucu Sağlık

  Menapoz normal yaşamın bir parçasıdır, “değişim” veya “yaşamın değişmesi” anlamına gelir. Vücudun fizyolojik bir olayı olup yumurtalıkların folikül yapamaması sonucu follüküllerden salgılanan üreme hormonlarının düşmesi, menstrüasyonun (adet görmenin) kesilmesi ile karakterizedir. . . .


 • iHealth

  Pozitif Gebelik Testi Ne Anlama Gelir

  01-09-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Gebelik testinin pozitif çıkması kanda beta human koryonik globülin (beta HCG) molekülünün ölçülecek düzeylerde olması anlamına gelir. Adet gecikmesi olsun ya da olmasın bu test döllenmeden sonra embriyonun rahim içine ya da rahim dışı dokulara yerleşmesi ile birlikte kısa sürede pozitifleşir.
   
  Serum beta HCG testi sağlıklı gebeliklerde 48 saat ara ile en az %66 oranında artış göstermektedir. . . .


 • iHealth

  Zika Virüs

  29-06-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  Zika virüs sivrisinekler tarafından taşınan sarı humma ve batı nil virüsüne benzeyen bir virüstür. Virüsü alan sivrisineğin bulaştırıcı hale gelmesi yaklaşık 4 gün sürmektedir. Zika virüs enfeksiyonu genelde cilt döküntüleri, yorgunluk ve başağrıları yapabilir. . . .


 • iHealth

  Vulvavajinal Kandida (Vajinal Mantar)

  03-05-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Vulvavajinal kandida sıklıkla Candida Albicans denilen mantar enfeksiyonuna bağlıdır. Vajinal bölgede akıntı, kaşıntı, hassasiyet, cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ve acı hissi, idrar yaparken yanma görülebilir. Kadınların en az %75’inde yaşamlarının herhangi bir döneminde vajinada mantar enfeksiyonuna rastlanır en az yarısında ise birden çok kereler görülür. . . .


 • iHealth

  HIV Enfeksiyonları

  14-04-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları / Çocuk Hastalıkları

  HIV (Human Immunodeficiency Virus) kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV enfeksiyonu tedavi edilmediği taktirde bağışıklık sistemini tamamen iflas ettirir ve AIDS'e  (Acquired Immunodeficiency Syndrome) dönüşür.  HIV en sık, hasta olan kişi ile korunmasız yapılan seks sonucu alınır. Ancak hasta kanı ile temas sonucu da bulaşabilir. . . .


 • iHealth

  Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

  27-03-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Disparoni, cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya penetrasyonundan hemen önce, penetrasyon esnasında veya hemen sonrasında genital bölgede ağrı duyulmasıdır.  Kadınların çoğu ağrıyı vajen girişinde tanımlamaktadırlar.
   
  Disparoni nedenleri psikolojik veya fiziksel olabilir. Bazen ağrı ilk cinsel ilişkiden itibaren olurken bazen sonradan ortaya çıkar. . . .


 • iHealth

  Gebeliğin Haftalara Göre Gelişimi

  13-03-2018 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Tebrikler hamilesiniz! Peki şimdi ne olacak? Bebeğiniz nasıl gelişecek? Sizde ne gibi değişiklikler olacak?


   
  1 ve 2 Hafta: Gebeliğin ilk 2 haftası olarak sayılan dönem aslında hamileliğin gerçekleşmesinden hemen önceki döneme denk gelir, yani hamileliğin ilk 2 haftası olarak sayılan dönemde aslında gebe değilsinizdir. . . .


 • iHealth

  Bakterial Vajiinozis

  16-12-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Vajinanın normal mikropları kadının kendi sağlığı ve hamile kadınlarda doğacak bebeğin sağlığı için önemlidir. Vaginada gerekli asiditeyi sağlayan Lactobasil mikropları hem anormal vajinal akıntı gibi rahatsız edici yakınmaları önler hem de cinsel yolla bulaşan hastalık riskini azaltır. Bakterial vajinoziste vajinada Lactobasil mikroplarının yerini vajinal pH’yı yükselten anaerobik mikropların aldığı görülür. . . .


 • iHealth

  İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi

  03-12-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Üroloji

  Gebe kalmakta zorlanan çiftler için en uygun tedavi yönteminin ne olduğu tartışmalıdır. Kısırlık tanısı ile izlenen kişilerde kendiliğinden gebe kalma oranı yılda %2-12 arasındadır. Nedeni bilinmeyen kısırlık problemi olan çiftler için tedavi alternatifleri arasında ovulasyon indüksiyonu, intrauterine inseminasyon veya in vitro fertilizasyon (IVF) sayılabilir. . . .


 • iHealth

  İnfertilite (Kısırlık)

  20-11-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Dünyada tahmini olarak 72.4 milyon çiftte fertilite yani doğurganlık problemi bulunmaktadır. İnfertilite yani kısırlık genel anlamı ile 12 ay boyunca korunmasız olarak düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınamaması durumu olarak tanımlanır. Bazen bu tanımın içine hamile kalınmasına rağmen bunun doğumla sonuçlanamaması durumu da girebilmektedir. . . .


 • iHealth

  Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kanseri)

  29-10-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık rastlanılan kanserler arasındadır. %80’den fazlası gelişmekte olan ülkelerde görülür. Genellikle genç yaştaki kadınları etkilediğinden önemli bir erken ölüm nedenidir. Amerika Birleşik Devletlerinde Pap smear denilen ve rahim ağzından sürüntü alınarak yapılan tarama testleri son 50 yılda bu kanser tipinde %75 oranında azalmaya neden olmuştur. . . .


 • iHealth

  Genital Herpes Enfeksiyonları - Uçuk

  14-09-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Genital herpes enfeksiyonlarına HSV-1 ve HSV-2 virüsleri neden olurlar. Olguların çoğu HSV-2’ye bağlı olarak gelişir ve bu virüs cinsel ilişki ile bulaşır (oral seks dahil).  Bu enfeksiyon bir kez alındıktan sonra yaşam boyu vücutta kalır. Klasik bulgusu genital bölgede, bacakların üst kısımlarında, kalçalarda ve anal bölgede içi su dolu, ağrılı, kaşıntılı deri döküntüleri ve yaralardır. . . .


 • iHealth

  Sifiliz (Frengi)

  14-08-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Treponema pallidum mikrobuna bağlı gelişen bir hastalıktır. Birçok safhadan oluşur. İlk dönemde enfeksiyonun alındığı bölgede (genital bölgede, dudaklarda, ağızda veya anal bölgede) bir adet küçük, ağrısız yara şeklinde kendini gösterir. Daha sonra özellikle el ve ayaklarda deride döküntü ve yakındaki lenf düğümlerinde büyümeler görülebilir, menenjit, felç gibi sinir sistemi bulguları olabilir. . . .


 • iHealth

  Rahimin İyi Huylu Tümörü (Miyom)

  17-06-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Miyom kadınlarda en sık rastlanılan tümör tipidir. Bunlar iyi huylu tümörler olup doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık 1/5’inde rastlanır. 20 yaşından önce nadir görülürler. 50 yaşına gelmiş tüm kadınların yaklaşık %70’inde en az 1 miyom bulunur. Nedenleri tam bilinmemekle birlikte yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı geliştikleri gösterilmiştir. . . .


 • iHealth

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar - Klamidya Enfeksiyonları

  17-03-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Klamidyaya bağlı genital enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en sık rastlanılanlarındandır. Nedeni bir bakteridir. Hem erkekler, hem kadınlar bu bakteriyi alabilirler. Hiçbir bulgu vermeyebileceği gibi, karın içi yapışıklıklara, ektopik gebeliğe ve kısırlığa neden olabilir. İdrar yaparken yanma, vajina veya penisten akıntı da görülebilir. . . .


 • iHealth

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar - Human Papilloma Virüs (HPV)

  11-03-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Çok sayıda HPV tipi bulunur. Bunlardan HPV tip 16 ve 18 rahim ağzı kanserine neden olabilirler. Ayrıca anüs çevresinde, peniste ve vajinada da çeşitli kanserlere yol açabilirler. HPV tip 6 ve 11 ise kansere yol açma riskleri düşük olmakla beraber genital bölgede siğillere ve solunum yolunda papillom adı verilen üzüm salkımına benzer tümörlere neden olabilirler. . . .


 • iHealth

  Menapoz Sonrası Gelişen Osteoporoz (Kemik Erimesi)

  27-01-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon / Endokrin ve Metabolik Hastalıklar / Koruyucu Sağlık

  Kemik dansitesinin %70-80’i genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Ancak beslenme, hormonal değişiklikler gibi genetik dışı faktörler de kemik gelişimine katkıda bulunur.  Kemik yoğunluğu pikine erken 20’li yaşlarda ulaşır. Pike ulaştıktan sonra kemikte remodeling denilen yapım ve yıkımın birada olduğu dönem başlar. Bu dönemde bir taraftan eski kemik hücreleri yıkılırken diğer taraftan yeni kemik dokusu yapılır ve kemik sürekli yenilenir. Bu işlem kemik yapısını uzun yıllar dengede tutar. Kadınlarda menapoz dönemi ile başlayan hormonal değişiklikler kemik yıkımını hızlandırır, kemikte yoğunluk kaybına neden olur. Menapoza girmek üzere olan bir kadının son adetini görmesinden önceki 3-5 yıl, kemik yıkımının en hızlı olduğu zamandır. Son adetten 3-5 yıl sonra ise yıkım yavaşlar. Menapoza geçiş döneminde kemik yoğunluğundaki azalma yılda yaklaşık %1’dir. Yaşa bağlı kemik yoğunluğu kaybı ise daha çok 60lı yaşlarda başlar v . . .


 • iHealth

  Gebelikte Bulantı Ve Kusma

  21-01-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Gebelerin yaklaşık %90’ında çeşitli düzeylerde bulantı ve kusma şikayetleri görülürken ciddi bulantı nedeni ile kilo kaybı, beslenme yetersizliği ve sıvı- elektrolit dengesizliklerine yol açan ‘’hiperemesis gravidarum’’ tablosu gebeliklerin %2’den azında izlenmektedir.

  Gebelik bulantılarının nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. . . .


 • iHealth

  Pozitif Gebelik Testi Ne Anlama Gelir

  02-01-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

  Adet gecilkmesi olsun ya da olmasın gebelik testinin pozitif çıkması, yani kanda beta human chorionic globülin (beta HCG) molekülünün saptanması beraberinde çeşitli soruları getirmektedir. Bu test döllenmeden sonra embryonun rahim ya da rahim dışı dokulara yerleşmesi ile birlikte kısa sürede pozitifleşir. Dolayısı ile bu erken tanı durumu gebeliğin akibeti ile ilgili birçok soruyu beraberinde getirir. . . .


 • iHealth

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  02-01-2017 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları / Enfeksiyon Hastalıkları

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte kişilerle cinsel ilişki yolu ile geçer. Bu hastalıkların nedeni bakteri, virüs veya parazit olabilir. 20’den fazla tipte STD vardır, bunlar arasında Klamidya, Gonore, Genital herpes, HIV/AIDS, Human papilloma Virus (HPV), Sifiliz ve Trikomonas enfeksiyonları sayılabilir. . . .


iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam