Pozitif Gebelik Testi Ne Anlama Gelir

29-09-2012 | Kategori: Kadın ve Doğum Hastalıkları

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Gebelik testinin pozitif çıkması kanda beta human chorionic globülin (beta HCG) molekülünün ölçülecek düzeylerde olması anlamına gelir. Adet gecikmesi olsun ya da olmasın bu test döllenmeden sonra embryonun rahim içine ya da rahim dışı dokulara yerleşmesi ile birlikte kısa sürede pozitifleşir.

  Serum beta HCG testi sağlıklı gebeliklerde 48 saat ara ile en az %66 oranında artış göstermektedir. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Gebelik testinin pozitif çıkması kanda beta human chorionic globülin (beta HCG) molekülünün ölçülecek düzeylerde olması anlamına gelir. Adet gecikmesi olsun ya da olmasın bu test döllenmeden sonra embryonun rahim içine ya da rahim dışı dokulara yerleşmesi ile birlikte kısa sürede pozitifleşir.

  Serum beta HCG testi sağlıklı gebeliklerde 48 saat ara ile en az %66 oranında artış göstermektedir. Bu artışın takibi rutin olarak zorunlu değildir. Ancak hekim tarafından istendi ise bu artışın görülmemesi gebeliğin akıbetinin olumsuz seyredeceğini gösterir. Dolayısı ile bu erken tanı durumu gebelik süreci ile ilgili birçok soruyu beraberinde getirir.

  Serum düzeylerinde sağlıklı artış olsa dahi gebeliğin ultrasonografide görülebilmesi için 800-1500 mıu/ml seviyelerini aşmış olması gerekmektedir. Bu seviyenin altında gebeliğin görülememesi durumunda serum HCG artışına uygun bir zamanda incelemenin tekrarı gerekecektir.

  Serum beta HCG testi pozitif olarak saptanan hastalarda olasılıklar sıklık sırasına göre şunlardır:
  • Sağlıklı gebelik: Bunun en büyük olasılık olduğunu hatırınızda tutmak gereksiz endişelerden sizi koruyacaktır.
  • Düşük
  • Dış gebelik
  • Gestasyonel Trofoblastik hastalık
  • Bazı nadir tümörler
  • Üreme sistemi dışında dokularda HCG salınımı ( ektopik HCG salınımı)

  Beta HCG seviyesi pozitif olan hastada seviye sürekli düşüyor ise test negatif oluncaya kadar seri testler ile takip edilir. Bu negatif sonuca ulaşılması halinde ayırıcı tanı ne olursa olsun durum kendiliğinden düzelmiştir.

  Sağlıklı gebelik varlığında uygun zamanlama ile yapılan ultrasonografi ile gebelik görülür ve takiplerde canlılık teyid edilir. Teşhis açısından sorun kalmaz, meraklar giderilmiş olur. Bu durumdaki gebeliklerin eğer henüz sadece kese izlenebildiyse %15’i, kalp atımı da görülebildiyse sadece %5’i daha sonra kaybedilir. Kalan gebelikler canlı doğum ile sonuçlanır.
  Eğer gebelik kesesi ultrasonografide görülemedi ise ve beta HCG seviyesi düşük ise ultrason ileride tekrar edilir. Eğer HCG seviyesi sağlıklı yükselmiyor ya da düşüyor ise burada ‘’biyokimyasal gebelik’’ kaybından sözedilir. Henüz kese izlenemeden erken dönemde yok olan gebelikler anlamına gelen bu terim hücre düzeyinde iken canlılığını yitiren gebelikler için kullanılır ve beta HCG seviyesi kandan temizleninceye kadar kan seviyesinin takip edilmesi dışında başka bir tedavi gerektirmez.

  Beta HCG seviyesi ultasonda gebeliğin görülmesi gereken sınırı geçiyor ancak gebelik görülemiyor ise dış gebelik olasılığı üzerinde durulmalıdır. Dış gebelik kısaca gebeliğin rahim boşluğu dışında bir yere yerleşmesini ifade eder. Yerleşim yeri tüpler, yumurtalıklar, serviks ( rahimağzı), karın boşluğu olabilir. Burada temel sorun rahim dışında yerleşen gebeliklerde görülen karın içi kanama riskidir. Eğer zamanında tanı konulamaz ve uygun şekilde tedavi edilemez ise bu hastalık yaşamı tehdit edebilmektedir. Yine de dış gebeliklerin bir kısmı kendiliğinden kaybolabilir. Kayboluşun belirtisi yine beta HCG seviyesinin düşerek kandan temizlenmesidir. Dış gebelik, tekrarlayan ultrason incelemeleri ile karın içerisinde bir kitle şeklinde tanınabilir ve uygun şekilde ameliyat ya da bazen ilaç tedavisi ile sonlandırılır.

  Beta HCG seviyesi yükselen ya da kandan temizlenme ( düşme) eğilimi göstermeyen hastalarda eğer sağlıklı gebelik saptanamadı ise düşük ve dış gebelikten sonraki olasılık ‘’gestasyonel trofoblastik hastalıklar’’dır. Yumurta hücresinin anormal döllenmesi ürünü olan bu hastalıklar rahim içinden alınan biyopsi (kürtaj) materyalinin patolojik incelemesi sonucunda tanınır ve yakın takip ve tedavisi gerekir. Bu grup hastalıkların bir bölümü kanser hücreleri gibi uzak organlara sıçrama potansiyeline sahiptirler ancak kemoterapiye çok iyi cevap verirler ve uygun tedavi ile kür oranları yüksektir.

  Nadir yumurtalık tümörleri ve ektopik HCG salınımı nedeni ile gebelik testinin pozitif çıkması çok nadir rastlanılan durumlardır. Uzmanlar tarafından muayene ve tetkikler ile tanınır ve uygun şekilde tedavi edilir.

  Biyokimyasal test imkanlarındaki gelişmeye bağlı olarak modern toplumlarda gebelik teşhisi çok erken, hatta bazen adet gecikmesi dahi olmadan gerçekleşebilmektedir. Bu sürecin hekim kontrolünde yaşanması gereksiz kaygıları ve soruları ortadan kaldırır ve sürecin sağlıkla sonuçlanmasını sağlar. Sabır gösterilmesi bazen hastayı gereksiz müdahalelerden de kurtarabilmektedir.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam