Bazal Hücreli Cilt Kanseri

28-08-2016 | Kategori: Dermatoloji / Kanser

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Cilt kanserleri en sık rastlanılan kanser türüdür. Bazı ülkelerde tüm kanserlerin yaklaşık yarısını oluşturur. Bazal hücreli kanser melanom dışı cilt kanserlerinin yaklaşık %80’ini oluşturur.

  Ultraviole radyasyona maruz kalmak en büyük risk faktörü sayılmaktadır. Genellikle 40 yaş üstü ve açık tenli kişilerde görülür. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Cilt kanserleri en sık rastlanılan kanser türüdür. Bazı ülkelerde tüm kanserlerin yaklaşık yarısını oluşturur. Bazal hücreli kanser melanom dışı cilt kanserlerinin yaklaşık %80’ini oluşturur.

  Ultraviole radyasyona maruz kalmak en büyük risk faktörü sayılmaktadır. Genellikle 40 yaş üstü ve açık tenli kişilerde görülür. Skuamöz hücre kanserinde güneş ışığına toplam ne kadar süre ile maruz kalındığı önemli iken bazal hücreli karsinomda güneş ışığına yaşamın hangi döneminde maruz kalındığı, miktarı ve ne şekilde alındığı ayrı ayrı önem taşımaktadır. Çocukluk veya adolesan yıllarında güneş altında spor yapmak, oynamak ve aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmak bu kanserin gelişmesinde önem taşımaktadır. Yani bazal hücreli karsinom açısından güneşlenmek amacı ile kısa sürede yoğun güneş ışına maruz kalmak aynı miktarda ışını uzun sürelerde almaktan daha risklidir. Bu kanser türü için diğer risk faktörleri arasında açık renk göz ve kızıl veya sarı saç rengi, özellikle çocukluk çağındaki güneş yanıkları veya yakın akrabalar arasında cilt kanseri öyküsü sayılabilir. Bağışıklığı baskılanmış kişilerde örneğin organ transplantasyonu sonrası immün baskılayıcı ilaç alan kişilerde daha sık görülür ( böbrek transplantasyonu olmuş kişilerde görülme riski olmamış kişilere oranla 10 kat daha fazladır). Güneşe en fazla maruz kalan bölgelerde en sık görülür. Buna göre %80 baş ve boyun bölgesinde, %15 gövdede rastlanır. Deri üstünde parlak bir sivilce veya kabarıklık gibi başlar. Üzerinde veya çevresindeki kılcal damarlarda artış görülebilir. Bazen koyu renkli olabilir. Üzerinde kabuk olabilir, bazen üzerindeki deri kalkar ve kenarları içeri doğru dönmüş, ortası çukurlaşmış bir yaraya benzer. Kolayca kanarlar ve zor iyileşirler.

  Bazal hücreli karsinom yavaş büyür ve çok nadiren diğer organlara atlar (metastaz). Ancak tedavi edilmeden bırakılırsa büyüyerek komşuluğundaki dokularda harabiyete neden olur ve fiziksel bozukluklar yaratır. Yüzün orta kısımlarında veya kulaklarda yer alan, büyüklüğü 2 cm’den fazla olan, uzun süre tedavi edilmeden bırakılmış veya tam olarak çıkarılamayanların yayılma riski daha fazladır. Bazal hücreli kanser öyküsü olan kişilerin başka yerlerinde de bu tümörün çıkma riski bulunur, bu kişiler yakından takip edilmelidirler. Bazal hücreli karsinom eğer metastaz yapmış ise prognozu kötüdür, ortalama yaşam süresi bu aşamadan sonra 8 ay ile 3.6 yıl arasındadır.

  Tanı biopsi ile konur. Erken dönemde yakalandıklarında tedavi şansı yüksektir. Tanı doğrulanınca tümörün yeri, büyüklüğü, lokalizasyonu, mikroskobik özellikleri veya daha önceden tedavi edilmiş olup olmamasına göre uygun tedavi planlanır. Tedavi cerrahi veya cerrahi dışı yöntemleri içerebilir. Buna göre tümör cryotherapy yani sıvı nitrojen ile dondurma tekniği ile dondurulabilir, üzerine kemoterapi içeren ilaçlar sürülebilir, kazınıp yakılabilir. Fotodinamik tedavi denilen yöntemde ışığa duyarlı ajanla tümör lokalize edilir, daha sonra ışın aracılığı ile sadece tümör dokusu seçici olarak ortadan kaldırılabilir. Tümöre radyoterapi verilebilir veya cerrahi olarak çıkarılabilir. Mohs cerrahi denilen yöntemde ciltteki malign tümör çıkarılır ve çıkarılan tümör alanları derinliğine ve enine olarak frozen section (dondurularak)ile mikroskop altında incelenir. Eğer çıkarılan alanın herhangi bir sınırında tümöre rastlanır ise o alan temizlenene kadar sadece o alanda cerrahi işleme devam edilir. Uygun hastalarda seçildiğinde yüksek tedavi şansı sağlar. Bir diğer tedavi yönteminde 5-florourasil denilen kemoterapi ilacı krem halinde yüzeyel tümörlere uygulabilir.

  Tümör içine İnterferon enjekte edilebilir ama tedavi şansı bu ilaçla düşüktür bu nedenle sadece cerrahi uygulanamayacak hastalarda düşünülür. Lokal uygulanan ve immünolojik bir ilaç olan imiquimod bağışıklık sitemi baskılanmamış kişilerin 2 cm çapından küçük, gövde, boyun veya kol-bacak bölgelerinde bulunan yüzeyel primer tümörlerin tedavisinde kullanılabilir.

  Unutmamak gerekir ki güneşten kaçınmak, düzenli olarak güneş kremleri kullanmak ve solariumlarda bronzlaşmamak cilt kanseri riskini azaltır.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam