2016-2017 Grip (İnfluenza) Aşısı Önerileri

27-03-2019 | Kategori: Enfeksiyon Hastalıkları / Koruyucu Sağlık

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  CDC (Centers for Disease Control and Prevention) Tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan 2016-2017 grip aşısına yönelik öneriler
   
  6 ay ve üzeri yaştaki herkese yıllık grip aşısı önerilmektedir. Halen onaylanmış grip aşıları arasında biri veya diğeri tercih edilebilir.
   
  2016-2017 grip sezonu için burundan sprey halinde kullanılan canlı grip aşısı daha önceki sezonlarda yeterli etki göstermediğinden bu sene ÖNERİLMEMEKTEDİR. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  CDC (Centers for Disease Control and Prevention) Tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan 2016-2017 grip aşısına yönelik öneriler
   
  6 ay ve üzeri yaştaki herkese yıllık grip aşısı önerilmektedir. Halen onaylanmış grip aşıları arasında biri veya diğeri tercih edilebilir.
   
  2016-2017 grip sezonu için burundan sprey halinde kullanılan canlı grip aşısı daha önceki sezonlarda yeterli etki göstermediğinden bu sene ÖNERİLMEMEKTEDİR.
   
  2016-2017 trivalan (üçlü) grip aşısı içinde A/California/7/2009(H1N1)-like virüs, A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virüs ve B/Brisbane/60/2008-like virüs (Victoria lineage) bulunmaktadır. Quadrivalan (dörtlü) grip aşısı içinde bunlara ilaveten B/Phuket/3073/2013-like virüs (Yamagata lineage) bulunmaktadır. Görüldüğü gibi her iki tip aşıda da domuz gribi olarak bilinen H1N1 ve komplikasyon riski yüksek olan H3N2 tipi alt gruplara karşı koruyuculuğu sağlayan suşlar bulunmaktadır.
   
  İdeal olarak influenza sezonu başlamadan önce aşılama yapılmış olmalıdır, bu nedenle aşılamanın Ekim ayının sonuna kadar yapılmış olması hedeflenmelidir ancak influenza sezonu devam ettiği sürece aşılama önerilmelidir.


  6 ay-8 yaş arası ve daha önce hiç aşılanmamış çocuklara bir defaya mahsus olmak üzere, 4 hafta ara ile 2 doz aşı yapılmalıdır ( tek dozdan sonra koruyuculuk 6-35 ay arası çocuklarda %50, 3-9 yaş arası çocuklarda %75’dir, 2.ci doz sonrası koruyuculuk %80-95 arası bulunmuştur). 2. dozun sezon başlamadan önce yapılabilmesi için bu çocuklar aşı çıkar çıkmaz ilk dozlarını almış olmalıdırlar.

  Grip aşıları yumurta içeren teknolojiler kullanılarak yapılır bu nedenle aşı içinde düşük miktarlarda yumurta proteini bulunabilir ancak yumurta alerjisi olan kişilerde grip aşısı sonrası ciddi alerjik reaksiyonlara çok nadir rastlanmaktadır. Yumurta ile sadece cilt döküntüsü şeklinde alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilerin grip aşısı olmalarında sakınca görülmemiştir. Bu kişiler aşı yapıldıktan sonra 15 dakika boyunca olası bir alerjik reaksiyon yönünden gözlem altında tutulmalıdırlar (bu süre geçen yıllardan farklı olarak 30 dakikadan 15 dakikaya indirilmiştir). Yumurta ile daha ciddi alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilere grip aşısı hastane veya tıp klinikleri gibi medikal yerlerde ve ciddi alerjik reaksiyonları tanıma ve tedavi etme konusunda deneyimli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Aşı sonrası bu kişilerin de 15 dakika gözlenmesi yeterli bulunmuştur.
   
  Gebelerde influenza riski daha yüksek olup hastalık daha şiddetli seyretmektedir. Gebelere hamileliğin herhangi bir ayında grip aşısı yapılabilir; aşının gebelerde güvenilir olduğuna dair çok sayıda bilimsel yayın vardır. Bu aşı aynı zamanda doğacak bebeği de influenza virüslerine karşı 6 ay süre ile korur.
   
  Grip aşısının en sık rastlanılan yan etkileri aşı yerinde kızarıklık-ağrı-hassasiyet, baş ağrısı, ateş, bulantı ve kas ağrısıdır. Bazı yayınlar nadiren aşı sonrası Gullian Barre Sendromu (GBS) denilen bir nörolojik hastalığa yakalanılabileceğini söylerken ( 1 milyonda 1 veya 2 olgu), birçok yayın bunu doğrulamamaktadır. GBS’in influenza hastalığını takiben görülme riski, aşıdan sonra görülme riskinden daha fazladır. Diğer birçok aşıda olduğu gibi grip aşıları ile de şiddetli alerjik reaksiyonlar görülebilir ancak bu olasılık son derece düşüktür. Daha önce grip aşısına karşı alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilere grip aşısı yapılmamalıdır.

  Yakın zamanda geçirilmiş nörolojik hastalık öyküsü olanlar, hamileler gibi özel durumu olan kişiler, kendini iyi hissetmeyen kişiler grip aşısı olmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.
   
  6 aydan küçük çocuklara, grip aşısı içindeki herhangi bir maddeye alerjisi olanlara grip aşısı yapılmamalıdır.
   
   
  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. TANI VEYA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILAMAZ.  YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDAN ŞÜPHE EDİLDİĞİNDE DERHAL BİR DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam