Probiyotiklerin Faydaları ve Hakkında Bilinmeyenler

10-01-2020 | Kategori: Koruyucu Sağlık

Okuma Listeme Ekle
Favori Listeme Ekle
 • iHealth

  Günümüzdeki en yaygın ve popüler destek tedavi methodlarından biri olan probiyotik kullanımı hem doktorlar hem de sağlıklı ya da hastalığı olan bireyler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. . . .

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!
  Günümüzdeki en yaygın ve popüler destek tedavi methodlarından biri olan probiyotik kullanımı hem doktorlar hem de sağlıklı ya da hastalığı olan bireyler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Peki gerçekten probiyotiklerin ne olduğunu ya da ne olmadığını biliyor muyuz? Eczane rafları birçok marka probiyotiklerle dolup taşarken, biz probiyotik seçimini nasıl yapıyoruz? İçeriğini bilerek mi kullanıyoruz veya probiyotikler hangi durumlarda sağlığımıza gerçekten fayda sağlıyor? Çok popüler bir konu olan probiyotiklerin, güvenli ve doğru kullanımı adına bu yazıyı sizler için hazırladık. Bu yazının başında belirtmeliyiz ki şu ana kadar probiyotiklerle ilgili bildiklerinizi unutun ve bilimsel araştırmalar ışığında hazırlanmış bu yazıyı probiyotik kullanmadan önce mutlaka okuyun.

  Probiyotik Nedir?

  Probiyotikler yaşayan mikro-organizmalardır, genellikle bakteridirler ve bunların doğru dozlarda tüketilmesi ve gerekli koşullarda tüketilmesi sağlığa katkıda bulunur. İçeriğini bilmediğiniz ve sadece daha sağlıklı olacağınıza inandığınız için düzenli probiyotik tüketiyorsanız öncelikle raflarda gördüğünüz birçok marka probiyotiğin içinde hangi bakteri türlerinin olduğunu ve insan bakteri florasında koloni üretecek kadar yaşayabileceğine emin olmamız gerekir.

  2016 yılında yapılan bir çalışmada, University of California-Davis’deki araştırmacılar ticari olarak temin edilebilen 16 probiyotiğin içeriklerinin, etiketinde listelenen bakteri türleri ile içinde gerçekten ne olduğunu karşılaştırmak için DNA analizini kullanmışlar. Araştırmacılar 16 üründen sadece birinde etiket üzerindeki türü içeren, bazılarının ise tamamen farklı bakteriyel türde probiyotik olduğunu bulmuşlar. Üstelik, bazı probiyotikler, iddia ettikleri türleri veya her bir dozda kaç koloni oluşturucu ünite bulunduğunu (her bir dozun kaç tane canlı bakteri içerdiğinin bir ölçüsü) bile söylememektedirler, çünkü FDA (Food and Drug Administration) bunu zorunlu kılmamaktadır.

  Probiyotik endüstrisi yaklaşık 40 milyar dolarlık devasa bir markettir ve bu marketin büyüme hızı bu ürünlerin denetlenebilmesine imkan vermemektedir. FDA’in bu ürünleri ilaç kapsamı dışında tutuyor olması da denetlemenin sınırlı olmasına neden olmaktadır.

  Annals of Medicine dergisi’de 2018’de yayınlanan sistematik bir çalışmada probiyotik ile ilgili çalışmaların özellikle yan etkilerinin yeterli sıklıkta ve güvenli olarak rapor edilmediğini göstermiştir ki bu da probiyotiklerin göründükleri kadar güvenli olup olmadığı sorusunu düşündürmektedir. Bu konuda kalite kontrolünün önemi, 2014’de Amerika’da premature bir bebeğin probiyotik takviyesi sonrası olduğu düşünülen bulaşma yüzünden ölmesinden sonra daha sıklıkla vurgulanmaya başlamıştır.

  Üstelik şimdiye kadar, probiyotiklerle ilgili birçok klinik çalışma küçük çaplı, kötü tasarlanmış ya da yorumlanması zor olmuştur. Birçoğu uzun vadeli etkilere bakmaktan ziyade kısa vadeli sonuçlara odaklanmıştır (kısmen uzun vadeli testler çok pahalı olduğu için).

  Peki Ne Zaman Probiyotik Kullanımı Etkili Olur?

  Probiyotikleri savunanlar probiyotiklerin, bağışıklık, metobolizma ve insan psikolojisini etkileyebilecek şekilde insan sağlığının birçok yönüne katkıda bulunduklarını iddia etmektedirler. Bu bilgiyi %100 destekleyen bir bilimsel çalışmanın henüz olmadığının altını çizmeliyiz. Ancak Amerikan Üniversitesi Gastroenteroloji bölümü’ne göre belirli probiyotiklerin hassas barsak sendromunu ve özellikle antibiyotik kullanımı sonrasında gelişen ishali önlemek için kullanılmalarının faydalı olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca belirli probiyotiklerin ülseratif kolit, kolik ve enfeksiyonlu ishal tedavisinde ve antibiyotik kullanımı sonrası ortaya çıkan kalın barsak bakteri enfeksiyonlarının gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak güvendiğiniz ve konu hakında araştırmaları takip eden bir doktorunuz varsa ve durumunuza yardımcı olmak için klinik çalışmalarda gösterilmiş olan belirli bir türden bir probiyotiği önerirse bu öneriyi uygulamak şu an için yapabileceğiniz en güvenli yöntemdir. Ancak bu konuda mucize beklememeniz gerektiğini de unutmayın.

  Raflarda ki Probiyotiklerin Hangisine, Nasıl Güveneceğiz?

  Çeşitli durumlarda hangi probiyotiğin faydalı olabileceğini anlamak için yayınlanmış bir çok kılavuz vardır. University of Western Ontario Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Gregor Reid tarafından hazırlanmış klavuzun kullanımı bu konuda uzman kişiler tarafından önerilmektedir. Dr. Reid yapılan araştırmaların ışığında hazırladığı bu kılavuzu kullanacak tüketiciler için “üzülerek belirtmeliyim ki sağlık profesyonelleri, konunun uzmanı doktorlar dahi yeterince probiyotikler konusunda bilinçli ve bilgili değil, o yüzden burada en büyük ev görev tüketicilere düşüyor” diyor. İnternet üzerinden bu ve benzer
  kılavuzlara ulaşmanın mümkün olduğunu belirtelim.

  Sonuç olarak probiyotik tüketiminde bireylerin daha bilinçli davranması, etiket üzerinde ki içeriğe gerçekten sahip olan markaları tercih etmeleri, gerekli durumlarda probiyotik kullanımının anlamlı faydaları olabileceğini bilmeleri ama sağlıklı bir bireyde öylesine probiyotik kullanımının daha sağlıklı olunacağı gibi yanlış bir fikre kapılmamaları gerektiğini artık biliyoruz. Eğer bir probiyotik kullanmayı düşünüyorsanız bu konuda bilgisine güvendiğiniz bir doktora danışmanın en doğru yol olduğunu da unutmayın.

  BURADA YAZILI OLAN SAĞLIK MAKALELERİ SADECE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEYE YÖNELİKTİR. YAZIDA BAHSİ GEÇEN TIBBİ DURUMDA HASTA KENDİSİ İÇİN EN UYGUN TEDAVİ YÖNTEMİNİ
  DOKTORUNA DANIŞARAK KARARLAŞTIRMALIDIR.

  Yazının devamını okumak için

  HEMEN ÜCRETSİZ ÜYE OL!

  Okuma Listeme Ekle
  Favori Listeme Ekle
iHealthFile Banner Reklam
iHealthFile Banner Reklam